MENU
klinika

Si ta menaxhoni!

Osteoartrit/ Mbani mend dy mënyra për ta luftuar

23.10.2019 - 17:24

Osteoartriti është forma më e zakonshme e artritit, që prek shumë njerëz, dhe është shkaku kryesor i aftësisë së kufizuar tek të rriturit.

E njohur si OA, ajo shkakton dhimbje dhe simptoma të tjera në nyje, të cilat mund të ndikojnë në aftësinë për të bërë detyra të përditshme.

Nuk ka kurë të njohur, por ka trajtime që mund të lehtësojnë dhimbjen dhe të ruajnë funksionin e përbashkët, sipas një reumatolog në Wake Forest Baptist Health në Winston-Salem, N.C.

“Osteoartriti është rrallimi ose veshja e kërcit, që është jastëk midis kockave të ndara në një nyje,” tha Dr. Francis Luk në një njoftim lajmesh për sistemin shëndetësor.

“Kur mjeku thotë që keni artrit, më shpesh ato i referohen osteoartritit.”

Faktorët kryesorë të rrezikut janë plakja, mbipesha, dëmtimi paraprak, stresi i përsëritur në një nyje dhe gjenetika.

OA mund të ndodhë në çdo nyje, por më të zakonshmet janë gjunjët, ijet dhe duart.

“Simptomat ndryshojnë nga personi në person por dikush me osteoartriti të gjurit në mënyrë tipike do të ketë dhimbje kur të ngrihet nga një pozicion  ulur ose kur ecin, veçanërisht kur shkoni lart e poshtë shkallëve”, tha Luk.

“Me osteoartritin e duarve, njerëzit zakonisht pësojnë dhimbje kur bëjnë gjëra që përfshijnë gripin – larjen e enëve, mbajtjen e një pikëllimi, hapjen e një kavanozi, gjëra të tilla”, shtoi ai.

Trajtimet përfshijnë ilaçe, të tilla si acetaminophen (Tylenol) dhe ilaçe anti-inflamatore jostoidale, ose NSAIDs, të tilla si aspirina, ibuprofen (Advil, Motrin) dhe natrium napoksen (Aleve).

Opsione të tjera që nuk përshkruhen  përfshijnë kremra dhe xhel topik, siç janë ato që përmbajnë salicilate trolamine (Aspercreme), dhe përdorimin e kompresa dhe ngrohje.

Pajisjet ndihmëse të tilla si patericat, ortotika e këpucëve dhe mjetet me doreza më të trasha mund të ndihmojnë në detyrat rutinore.

Për raste më të avancuara të OA, ekzistojnë pilula me recetë, kremra dhe injeksione steroide.

Zgjidhja e fundit është operacioni i zëvendësimit të nyjeve, veçanërisht i gjunjëve dhe ijet.

“Ne gjithmonë përpiqemi të vonojmë t’i drejtohemi operacionit për aq kohë sa mundemi,” tha Luk.

“Sidoqoftë, nëse arrini në një pikë ku nuk mund të ecni nga karriget e dhomës, do të ishte një ide e mirë për të parë një kirurg ortopedik.”

Dhe, mbani mend, dy nga mënyrat më të mira për të luftuar OA janë mbajtja e një peshe normale dhe ushtrimi i rregullt, tha ai.

“Unë u them njerëzve të bëjnë sa më shumë që të mund të durojnë derisa të kenë dhimbje dhe pastaj të pushojnë”, tha Luk.

“Unë kurrë nuk rekomandoj ndalimin e plotë të aktiviteteve, sepse dobësitë e pasivitetit janë më të këqija se osteoartriti.”