MENU
klinika

A do të heshtë Johnson?

Po nëse Macron bëhet pengesë edhe për Britaninë?!

24.10.2019 - 19:19

Emmanuel Macron është duke luajtur rolin e “djalit të keq” me Brexit.

Ndërsa Bashkimi Evropian diskuton nëse do t’i japë Kryeministrit Boris Johnson vonesën e Brexitit që ai ka kërkuar, presidenti francez ka sinjalizuar që ai është i gatshëm ta bllokojë atë.

Duket se njeriu në Pallatin Elysee ka fuqinë të diktojë të ardhmen e Britanisë.

Ministrja e re e çështjeve evropiane, Amelie de Montchalin, tha të mërkurën se Franca nuk do të bllokojë një zgjatje të shkurtër prej pesë deri në 10 ditë, por po nëse Johnson dhe udhëheqësit e tjerë të BE kërkojnë më shumë kohë për të negociuar?

Me Angela Merkel që po shkon drejt fundit të kohës së saj si kancelare gjermane, udhëheqësi francez po kërkon të marrë përsipër mantelin e shefit de fakto të Evropës. Ai tashmë ka kundërshtuar zgjerimin e bllokut.

Qeveritë evropiane tashmë kanë filluar të kundërshtojnë se shumë kohë dhe energji po shpenzohet për këtë temë.

Për Johnson, Macron nuk duket si aleat. Çdo perspektivë e një vonese ndihmon kryeministrin të bindë politikanët në Londër se duhet të mbështesin marrëveshjen e tij Brexit menjëherë.

Ne kemi qenë në situate të tillë edhe më parë. Macron ishte po aq armiqësor para vendimit për të vonuar Brexit në prill.

Zyrtarët e BE në Bruksel thonë se ata nuk mund të shohin ndonjë mundësi që Macron të vazhdojë në kërcënimin e tij. P

Kjo mund të çojë në një marrëveshje Brexit që nuk do të dëmtonte qytetarët francezë, veçanërisht në zonat e vendit që Macron po përpiqet të mashtrojë. Por është akoma një mundësi joshëse për të.

Bloomberg