MENU
klinika

Koha të tregoni kujdes

Sezoni i gripit po vjen: Ja se si të mbroni veten!

09.10.2019 - 15:31

Nëse nuk doni të jeni një nga shumë njerëz që prekeni nga gripi çdo vit, është koha që të tregoni kujdes.

Të gjithë, duke filluar nga 6 muajsh ose më të mëdhenjë duhet të marrin një vaksinë deri në fund të tetorit, përpara se të fillojë sezoni i gripit, rekomandojnë Qendrat e Sh.B.A-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Gripi vendos qindra mijëra njerëz në spital çdo vit dhe vitin e kaluar ai preku deri në 61,000 jetë, në SHBA vlerësoi CDC.

Edhe pasi sezoni i gripit të jetë në lëvizje të plotë, nuk është vonë për tu mbrojtur, thanë ekspertët e Shkollës Mjekësore Rutgers. Vaksina mbulon të dy llojet e gripit A dhe B.

“Përveçse ju mbron nga llojet e zakonshme të gripit, vaksina do të zvogëlojë ashpërsinë e simptomave nëse kontraktoni një muskul apo lëndoni ndonjë tendinë”, tha Dr. Tanaya Bhowmick, një specialiste e sëmundjeve infektive.

“Vaksinimi do të ndalojë që virusi të infektojë të tjerët”, veçanërisht grupmosha të prekshme si të moshuarit, fëmijët dhe ata që kanë një sistem imunitar të dëmtuar, shpjegoi ajo në një njoftim të lajmeve nga Rutgers Health.

Bhowmick shtoi se një vaksinë e hundës, FluMist, mund t’u jepet njerëzve midis moshës 2 dhe 49 vjeç, dhe është po aq efektive sa një gjilpërë.

kolana e librave

Kolegu i saj, Dr. David Cennimo, një asistent profesor i mjekësisë, tha se masa të tjera paraprake përfshijnë qëndrimin në shtëpi të paktën 24 orë pas fillimit të etheve ; duke mbuluar hundën dhe gojën kur teshtitni ose kolliteni; larja e duarve me sapun dhe ujë; dhe duke shmangur prekjen e syve, hundës dhe gojës.

Është gjithashtu një ide e mirë të mos rrini në vende të mëdha publike dhe me shumë njerëz, sugjeroi ai.

Gripi mund të ketë komplikime serioze, tha Cennimo, siç është pneumonia; pezmatimi i zemrës, trurit ose muskujve; dhe dështimi i organeve. Të moshuarit dhe njerëzit me kushte kronike janë në rrezik më të lartë për jetën, shtoi ai.

Sezoni i gripit zgjat nga tetori deri në maj, duke arritur kulmin në mes të dhjetorit dhe shkurtit, tha Cennimo. Për shkak se efektiviteti kulm i vaksinës zgjat rreth gjashtë muaj, tetori është koha kryesore për ta marrë.

Dhe, mos u shqetësoni, vaksina nuk do t’ju japë gripin, tha Bhowmick. Por për shkak se ju ekspozon në një formë të dobësuar të virusit, mund të ndjeheni pak të sëmurë pas vaksinimit, shtoi ajo.