MENU
klinika

Ambiciet e presidentit rus

“Shënjestra” e Putinit është shumë larg Ballkanit

30.10.2019 - 17:14

Ndërsa dy sulmuesit bërthamorë rusë u zhvendosën në Afrikën e Jugut të Mërkurën, dhjetëra udhëheqës afrikanë ishin duke u përgatitur për hapjen e një samiti flamur Rusi-Afrikë në Soçi, në të cilin Presidenti Vladimir Putin do të bënte thirrje për lidhje më të ngushta dhe rritje të tregtisë.

Samiti është pjesë e një nisme të Kremlinit për të bërë biznes dhe për të rivendosur ndikimin rus në pjesë të Afrikës që ishin për shumë vite në orbitën e Bashkimit Sovjetik.

Samiti paraqet hapjen e një fronti shtesë në luftën e re të ftohtë që po luftohet midis Perëndimit dhe Moskës.

“Kardinali gri” e Kremlinit që mbikëqyr politikën e jashtme ruse për Lindjen e Mesme dhe Afrikën ështëMikhail Leonidovich Bogdanov. Si zv/ministër i jashtëm, Bogdanov luan një rol të dyfishtë; në mënyrë të hapur, ai promovon interesat e politikës së jashtme të Rusisë në kontinent.

Në fakt, ai është shumë më i përqendruar në zhvillimin e tregtisë dhe shitjen e produkteve dhe bizneseve ruse në Afrikë, duke u përqëndruar veçanërisht në vendet që marrin më pak vëmendje nga fuqitë e tjera.

Sektori i burimeve natyrore është përparësi për Bogdanov. Në vitin 2017, zv / ministri i jashtëm udhëtoi për në Guinea për të krijuar lehtësira për Rusal, gjigandit alumini të oligarkut Oleg Deripaska. Rusal është një nga kompanitë më të mëdha në vendin e varfër afrikan, ku operon minierën masive të boksitit Dian-Dian.

Duke demonstruar afërsinë e Rusalit me Kremlinin, operacionet tani drejtohen nga Alexander Bregadze, i cili ka shërbyer si ambasadori i Rusisë në Conakry, kryeqyteti i Guinesë.

Një tjetër individ i sanksionuar, Victor Boyarkin, ishte një këshilltar kryesor për Deripaska dhe Rusal në Guinea për shumë vite, por vepronte edhe si i dërguari special i Kremlinit për Conakry.

Ndërkohë, Deripaska mbetet nën sanksionet e SHBA-së, që vëren se ai “pretendon të ketë përfaqësuar qeverinë ruse në vendet e tjera” dhe “nuk ndahet nga shteti rus”.

Një tjetër vizitor i rregullt në zyrën e Bogdanov është Konstantin Malofeev, një biznesmen me interes filantropik të përafruar me Kishën Konservatore Ortodokse dhe interesat e Kremlinit. Kongresi Botëror i Familjeve i Malofeev (WCF) është aktiv në përpjekjet për të projektuar imazhin e Rusisë në Afrikë si një mbrojtës i zonave tradicionale kundër imponimit të “vlerave evropiane” nga Perëndimi.

Biznesmeni ortodoks konsiderohet nga shumë si figura më e afërt private me Bogdanov, duke riafirmuar statusin e tij si një nga mjetet më aktive të Kremlinit në konfliktin e tij kundër Perëndimit.

Si Deripaska dhe Prigozhin, Malofeev është gjithashtu nën sanksione amerikane,për shkak të financimit të tij për separatistët në Ukrainë, një tjetër teatër i luftës së re të ftohtë.

Në një intervistë me daljen ruse Tsargrad, Malofeev, i cili është i njohur për pikëpamjet e tij thellësisht anti-perëndimore, iu referua Afrikës si sheshi i ardhshëm gjeopolitik i betejës midis Rusisë dhe Perëndimit.

Me ardhjen e bomberëve bërthamorë në Afrikën e Jugut, duket se ky parashikim do të jetë i saktë, dhe Perëndimi duhet të sigurohet që është gati.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Cila është "shënjestra" e radhës?

Putin nuk do të ‘ngatërrohet’ më me NATO-n


"SHBA-të janë perandoria e gënjeshtrave"

Kina reagon ashpër për raportin se manipulon mediat globale

Marrëveshje në minutën e fundit

Shmanget mbyllja e qeverisë amerikane

“New York Times” zbulon të vërtetën

Sa territor ka marrë Rusia që nga nisja e luftës?

Nis rekrutimi i vajzave adoleshente,

Putin dhe Lukashenko kalojnë çdo kufi

Kreu i ushtrisë amerikane largohet nga posti

Pse Mark Milley konsiderohet “legjendë” në Pentagon?