MENU
klinika

Vetëm me panxhar të kuq!

Shpëtoni nga helmimi i mëlçisë dhe ndihmoni aparatin tretës

19.10.2019 - 15:56

Panxhari, i njohur ndyshe si burimi i energjisë, falë përbërësve që luftojnë qelizat kanceroze dhe ripërtërijnë ato të rejat, duket se është ndër perimet më të rëndëishme të piramidës ushqimore.

Ngjyrën karakteristike të kuqe e ka falë antioksidanteve të fuqishëm të njohur me emrin betacianine, të cilët reduktojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit, sëmundjeve të zemrës, diabetit etj.

Antioksidantët të cilët gjenden me shumicë tek panxhari, parandalojnë sëmundje të ndryshme dhe plakjen e parakohshme.

Panxhari është burim shumë i mirë i vitaminave të ndryshme dhe elementëve si mangani, triptofani, nitrate etj.
Këto të fundit shndërrohen në oksidin e nitratit i cili kontibuon në shëndetine zemrës dhe qarkullimin e gjakut duke zgjeruar enët e gjakut.

Hulumtimet e kryera së fundmi tregojnë se lëngu i panxharit mund të mbajë tensionin e gjakut nën kontroll. Panxhari ka gjithashtu fuqinë të pastrojë organzimin nga substancat toksike e në rolin e detoksifikuesit, panxhari ripërterin organizmin ne nivel qelizor. Ndër të tjera pastron traktin tretës dhe mëlçinë, motorrin e organizmit të njeriut.

Receta e lëngut të panxharit për pastrimin e mëlçisë dhe zorrës së trashë.

Mund t’ju interesojë gjithashtu: Si ta përdorni lëngun e panxharit për kujdesin e lëkurës dhe flokëve

  • Përbërësit:

6 gjethe Kale;

3 karota (qëruar dhe larë);

2 mollë të kuqe (larë dhe prerë);

1 panxhar (i qëruar dhe i larë);

Limon i qëruar;

Rreth 1 cm rrënjë xhinxheri;

  • Përgatitja:

1. Mbush blenderin me 1-2 gota ujë.

2. Vendosni të gjithë përbërësit në blender dhe përziejini.

3. Kullojeni në një sitë të imët dhe lëngu pa asnjë mbetje tuli është gati për t’u konsumuar. Mund ta ruani në frigorifer në shishe qelqi për ta pirë gjatë ditës.