MENU
klinika

Editorial i The Guardian

Siria dhe Trump, një katastrofë

14.10.2019 - 16:41

‘Katastrofë totale’, shkroi të dielën ish-i dërguari i njësisë Anti-Islame të Shtetit, Brett McGurk, duke përmbledhur ngjarjet e ditëve të kaluara.

Vendimi i Donald Trump për të braktisur partnerët kurdë të Amerikës në veri-lindje të Sirisë ishte një befasi. Pasojat nisën të shfaqen. Por ato ishin parashikuar.

Së pari erdhi katastrofa humanitare: rreth 130,000 njerëz thuhet se kanë ikur tashmë nga ofensiva e Turqisë. Së dyti erdhën akuzat nga një monitorues i të drejtave të njeriut se nëntë civilë, përfshirë një politikan kurd, janë ekzekutuar nga milicitë e mbështetur nga turqit. Së treti erdhën njoftime se të paktën 750 njerëz me lidhje me Shtetin Islamik kanë ikur nga kampi Ain Issa pas  sulmeve  turke aty pranë.

Turqia nuk bën asnjë dallim midis Forcave Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët dhe PKK, përgjegjës për një kryengritje të brendshme katër dekadëshe. Qëllimi i saj i deklaruar është të sigurojë një zonë të sigurt dhe të rivendosë refugjatët sirianë atje.

Procesi i hetimit të shkarkimit dhe zgjedhjet e vitit 2020 kanë nxitur dëshirën e gjatë të presidentit amerikan për të nxjerrë trupa nga rajoni. I pyetur në lidhje me kërcënimin e mundshëm të të burgosurve të lidhur me ISIS, ai shtrëngoi: “Ata do të lirohen në Evropë”.

Këto çështje nuk mund të shtyhen më.

Ish sekretari i mbrojtjes, James Mattis, paralajmëron se ky kërcënim është një arsye më shumë për të ndikuar Turqinë për të ndaluar këtë sulm vdekjeprurës.

Pasojat po shtohen. Fatkeqësi totale? Sapo ka filluar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paralajmërimet e Kombeve të Bashkuara

‘Rikthehet’ ISIS, sulme të mundshme para fundvitit