MENU
klinika

'Beteja' me Trump

“Ucrainagate”/ Demokratët amerikanë kërkojnë dokumenta

05.10.2019 - 12:31

Demokratët amerikanë kanë kërkuar dokumente që mund të hedhin dritë në përpjekjet e Trump për të bërë presion ndaj Ukrainës, në përshkallëzimin më të fundit të hetimit të tyre ndaj presidentit dhe administratës së tij.

Masa vjen pasi demokratët e vjetër gjithashtu kërkuan zyrtarisht dokumente në lidhje me marrëdhëniet e Ukrainës nga Mike Pence, nënkryetari.

Thirrja, u lëshua të premten vonë, drejtuar ushtruesit të detyrës së Shefit të Shtabit, Mick Mulvaney, dhe nënshkruar nga Përfaqësuesit Elijah Cummings, Adam Schiff dhe Eliot Engel.

Hetuesit e Shtëpisë gjithashtu dëshirojnë që Pence t’u jepte atyre dokumente që mund të hedhin dritë nëse ai e ndihmoi Trump presionin ndaj Ukrainës për të hetuar Joe Biden, ish-nënkryetarin dhe kandidatin kryesor Demokrat për nominimin e vitit 2020.

Një tjetër letër e dërguar më parë nga Schiff, Cummings dhe Engel citon raporte që një ndihmës i Pence mund të ketë dëgjuar thirrjen telefonike të 25 korrikut, në të cilën Trump shtyu presidentin e ri të Ukrainës, i cili ishte në pritje të qindra miliona dollarëve të ndihmës ushtarake amerikane që ishte mbajtur, për të hetuar akuzat e pabazuara se Biden ishte përfshirë në aktivitete korruptive atje.

Kryetarët thonë se ata gjithashtu duan të mësojnë më shumë rreth një takimi që Pence pati më 1 shtator me Volodymyr Zelenskiy, presidentin ukrainas.