MENU
klinika

“Parlamenti me një dekret shpërndahet”

Deklaratat e Presidentit/ Reagon Rama: Më kujton Xhike Qamilin që thoshte…

16.11.2019 - 10:35

Në prononcimin për mediat kryeministri Edi Rama iu përgjigj interesit të gazetarëve lidhur me deklaratën e Presidentit Ilir Meta, se me një dekret mund të shpërndajë parlamentin.

“Më kujton atë që iu kam thënë më parë Xhike Qamilin që thoshte sa të kem këtë e atë katund nuk pyes për Francën e Anglinë”. u shpreh Rama.

Deklaratat kryeministri Rama i bëri pas votimit për delegatët për kongresin e PS. Kujtojmë se një ditë më parë Presidenti Ilir Meta u shpreh se Parlamenti me një dekret shpërndahet.

kolana e librave

“Parlamenti me një dekret shpërndahet, qeveria me një mocion mosbesimi rrëzohet, presidenti shkarkohet nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë.

Nëse dikush mendon se angazhimet e mia kanë qenë ceremoniale, do ia bëj të qartë se kjo është Kushtetutë që mbron popullin e Shqipërisë dhe do jetë detyra ime qo t’i tregojnë vendin kësaj bande uzurpatore dhe gjithë shërbëtorëve.- tha Meta, gjatë një aktiviteti në Tiranë.