MENU
klinika

Arsyet

Ja përse Kina po investon kaq shumë në Greqi

12.11.2019 - 19:20

Investimet e reja kineze në Greqi që arrijnë në miliarda euro janë njoftuar gjatë një vizite nga Presidenti i superfuqisë aziatike Xi Jinping në Athinë këtë javë.

Të hënën, të dy vendet nënshkruan 16 marrëveshje të reja dypalëshe që mbulojnë një “gamë të gjerë sektorësh”, pasi Kina kërkon “më tej një iniciativë të madhe globale investimesh brenda Bashkimit Evropian”, raporton gazeta The Mainichi.

Xi thotë se vizita e tij treditore ka për qëllim arritjen e “bashkëpunimit më të thellë me Greqinë në të gjithë sektorët”, por udhëheqësit në vendet e tjera evropiane dhe SHBA janë “të kujdesshëm lidhur me axhendën e Pekinit”, thotë The Guardian.

Marrëveshjet e nënshkruara nga të dy vendet këtë javë mbulojnë sektorë që fillojnë nga energjia, arsimi dhe bujqësia e deri tek industria e linjave ajrore dhe transporti.

Sipas The Sydney Morning Herald, marrëveshjet do të “hapin më shumë ekonominë e Greqisë ndaj investimeve kineze, në një kohë kur Bashkimi Evropian ka shprehur shqetësimin për implikimet politike dhe ekonomike të nismës së Kinës “Rruga e Re e Mëndafshtë” për ndërtimin e rrugëve të reja tregtare në perëndim ”.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, i cili kohët e fundit vizitoi Shanghain, tha se “rruga që po hapim së shpejti do të bëhet një autostradë” dhe se vendi i tij dhe Kina ishin “duke nisur një epokë të re në marrëdhëniet tona”.

Al Jazeera thotë se “më e rëndësishmja” e marrëveshjeve të nënshkruara rishtazi janë ato që kanë të bëjnë me investimet kineze të energjisë në Greqi, veçanërisht krijimin e një dege në Athinë të Bankës Industriale dhe Komerciale të Kinës për të financuar projekte të energjisë së rinovueshme.

Marrëdhënia e Greqisë me Kinën ka qenë shqetësuese për BE-në për disa vite.

Athina iu drejtua Pekinit për mbështetje kundër masave shtrënguese të Sirizës nga 2015.

Greqia gjithashtu ka ndjekur Kinën për çështje politike.

Marrëveshja që “ka ngritur më shumë vetullat në Evropë” ka të bëjë me një investim prej 600 milion in (515 milion) në portin grek të Pireut.

Gjatë një vizite në Athinë muajin e kaluar, Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo paralajmëroi të mos pranohej marrëveshja kineze që duket “shumë e mirë për të qenë e vërtetë”.

Pompeo gjithashtu i kërkoi Athinës të mos blinte teknologji 5G nga Kina, duke pretenduar se Pekini po mundohej të siguronte një rrjet telekomunikacioni sepse donte që Partia Komuniste të ishte në gjendje të vidhte të gjitha informacionet që do të transmetoheshin nëpër atë rrjet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Rruga e Mëndafshtë"

A e ka Kina në dorë Evropën?