MENU
klinika

Nga The Washington Post

Kësaj lufte mund t’i japë fund Amerika

05.11.2019 - 17:14

Dëshira e Presidentit Trump për t’i dhënë fund përfshirjes së Amerikës në “luftëra të pafundme” është i ndjeshëm. Por ai shpesh ka vepruar në mënyra që i fryn zjarrit në Lindjen e Mesme në vend që t’i shuajë ato.

Në Siri, operacioni i jashtëzakonshëm kundër liderit të Shtetit Islamik Abu Bakr al-Bagdadi është nënvlerësuar. Duke vendosur impulsivisht të tërheqë trupat nga verilindja e Sirisë, i pakordinuar me aleatët dhe partnerët, e lëre më komandantët dhe diplomatët e tij, Trump ka hapur derën për konflikte të mëtejshme.

Duke u larguar nga marrëveshja bërthamore e Iranit, Trump shtoi tensionet. Rezultati? Një vendosje e 3,000 trupave amerikane shtesë.

Sidoqoftë, ekziston një luftë që Trump ende mund ti jape fund. Lufta në Jemen mund të duket e largët për shumicën e amerikanëve, por pasojat e saj humanitare dhe strategjike janë të mëdha.

Kombet e Bashkuara e kanë quajtur situatën në Jemen krizën më të keqe humanitare në botë. Më shumë se 3 milion jemenas janë shpërngulur, gati një çerek milion janë vrarë dhe më shumë se 15 milion janë në rrezik urie.

Konflikti është gjithashtu një njollë në politikën e jashtme amerikane.

Emiratet e Bashkuara Arabe, partneri ushtarak më i aftë i Arabisë Saudite, ka kuptuar që kthimi i interesave dhe reputacionit të tij thjesht nuk ia vlen. Në korrik, ajo filloi tërheqjen e pjesës dërrmuese të trupave të saj nga Jemeni.

Në mënyrë të ngjashme, Arabia Saudite ka filluar të përballet me realitetin. Duke shpenzuar më shumë se 100 miliard dollarë për luftën, Riadi tani përballet me shqetësimin në rritje në Kongresin e SHBA-së.

Shtetet e Bashkuara mund dhe duhet të përdorin ndikimin e saj për të ecur përpara diplomacinë. Mund ta bëjë këtë në tre mënyra.

Së pari, ne duhet ta shtyjmë Rijadin të ndalojë sulmet ajrore dhe të pranojë një armëpushim mbarëkombëtar për të provuar seriozitetin e premtimeve të fundit të Houthi për të ndaluar sulmet ndaj objektivave saudite.

Së dyti, ne duhet të  mbështesim idenë e Kombeve të Bashkuara për bisedime.

Së treti, Kongresi duhet të kushtëzojë shitjet e ardhshme të armëve dhe mbështetjen ushtarake të Arabisë Saudite.

Jemeni do të mbetet për ca kohë një vend i varfër, i fragmentuar dhe i paqëndrueshëm. Por ne mund të ndihmojmë në heqjen e një shtrese paqëndrueshmërie, të zvogëlojmë vuajtjet njerëzore të papërshkrueshme, dhe të vendosim themelet për diplomacinë që do të pasojë.

Mbarimi i luftës është gjëja e duhur dhe e zgjuar që duhet të bëjnë Shtetet e Bashkuara. Ne duhet ta shfrytëzojmë këtë mundësi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Turqia ia zbuloi 'fytyrën e vërtetë'

BE nuk po i trajton të gjithë njësoj…