MENU
klinika

Paralajmërimet e Mike Pompeo

Marrëdhëniet Greqi-Kinë, ‘dhimbje koke’ edhe për SHBA-në

13.11.2019 - 18:27

Marrëdhënia e Greqisë me Kinën nuk i ka shpëtuar vëmendjes së Uashingtonit.

Gjatë vizitës së tij në Athinë në tetor, Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo paralajmëroi në mënyrë të përsëritur për ndikimin në rritje të Kinës në Evropë, duke e akuzuar atë për “përdorimin e mjeteve ekonomike për të detyruar vendet që përfitojnë nga marrëveshja që përfitojnë Pekinin dhe i lënë klientët të zhytur në borxhe”.

Ndërsa Greqia merr më pak se 1 përqind të investimeve totale të Kinës në Evropë, kontrolli dhe zgjerimi i saj në portin e Pireut ka sjellë shumë shqetësim.

Cosco ka punuar aty për një dekadë të tërë dhe është në rrjedhën e duhur për ta bërë atë terminalin më të madh të kontejnerëve në Mesdhe deri në fund të vitit.

Në tetor, Athina miratoi dy të tretat e planeve të kompanisë për të zgjeruar portin, me investime që kapin shumën 670 milion dollarë amerikanë në projekte përfshirë një port të ri lundrimi, katër hotele dhe një terminal.

Pjesa tjetër e planit u refuzua në prill nga Këshilli Qendror Arkeologjik i Greqisë, pasi klasifikoi në mënyrë efektive gjysmën e Pireut si një pikë arkeologjike.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Rruga e re e mëndafshtë"

5 mite për projektin gjigand kinez