MENU
klinika

Pse kaq shumë italianë kundër Salvinit?

“Në Itali ka më shumë sardele se peshkaqenë!”

24.11.2019 - 16:49

Italia ka pasur shumë simbole politike ndër vite, përfshirë pemë lisi, ullinj dhe lule margarita. Tani, një simbol i ri papritmas po paraqet një problem për liderin e ekstremit të djathtë Matteo Salvini.

Sardelja është tani simboli i një lëvizjeje në lindje që po sfidon partinë e Lidhjes së Salvini-t, dhe kërkon të ndalojë ngritjen e tij në pushtet, fillimisht në rajonin e pasur të veriut të Emilia-Romanjas, ku zgjedhjet rajonale do të mbahen në janar, dhe pastaj edhe më tej.

“Ne duam të tregojmë se mund ta mposhtim dragoin e populizmit me ide, me trurin tonë,” tha Mattia Santori, 32 vjeç, një nga katër italianët e rinj që ëndërrojnë të ashtuquajturin grupi “6000-sardele”.

Lëvizja lindi këtë muaj në një miting në kryeqytetin Emilia-Romagna, Bologna. Santori dhe miqtë e tij shpresuan të tërhiqnin 6.000 njerëz, por më shumë se dyfish u shfaqën në sheshin kryesor.

Disa ditë më vonë, rreth 7,000 njerëz kundërshtuan shiun për të mbajtur një tubim të ngjashëm në Modena, ndërsa të shtunën deri në 8,000 njerëz, guxuan të ecnin në këmbë, për të shkuar deri tek Salvini.

Sardelet nuk janë një parti politike dhe nuk kanë qëllim të bëhen një e tillë, por thonë se duan të trazojnë italianët, të sfidojnë Lidhjen.

“Ka kaq shumë urrejtje në mediat sociale. Lidhja lulëzon duke krijuar konflikt dhe ne duhet të ngrihemi në këmbë dhe të bërtasim Jo”,tha Gaia Landini, 30 vjeç, e cila është arsimtare dhe mori pjesë në tubimin Reggio Emilia.

Lidhj e Salvinit është bërë partia më e madhe e Italisë në vetëm gjashtë vjet, duke premtuar ulje të mëdha të taksave në kundërshtim me rregullat e buxhetit të Bashkimit Evropian.

Kritikët thonë se kjo parti promovon urrejtjen me sulmet e tij në mediat sociale ndaj emigrantëve të paligjshëm.

Megjithatë, kreu i partisë, Salvini, ende nuk ka hartuar një strategji për “sardelet”. “Kam ende besim se do të fitojmë në Emilia Romagna, “u tha ai gazetarëve javën e kaluar.

Nëse PD humb bastionin e saj, ajo mund të vendosë të heqë dorë nga qeveria kombëtare, duke e parë humbjen si një votë mosbesimi në koalicionin e saj tre mujor me 5-Yjet.

E majta ka dominuar në këtë rajon për dekada dhe ka një histori të gjatë qeverisjeje të mirë. Humbja do të ishte katastrofike për ta dhe mbase tregon në një fare mënyre që Salvini është i pandalshëm.

Në zgjedhjet për Parlamentin Evropian në maj, Lidhja fitoi 34% të votave në Emilia-Romagna, ndërsa PD fitoi 31%.

Sidoqoftë, asgjë nuk mund të merret si e mirëqenë.

Santori, një ekonomist, tha se ai besonte se shumica e njerëzve ishin kundër Lidhjes dhe thjesht duhej të mblidheshin. “Ne jemi si një grup sardelesh. Ka shumë si ne sesa peshkaqenë, “i tha ai Reuters.

Edhe pse lëvizja synon të jetë gjithëpërfshirëse dhe banderolat e partisë nuk lejohen në mitingjet e saj, kultura është qartë e majtë, me turma që këndojnë himnin antifashist “Bella Ciao”.

Mesazhi i tyre është përhapur me shpejtësi përtej kufijve të Emilia-Romagna, dhe faqja e grupit në Facebook tashmë ka një listë me 20 tubimet e ardhshme në të gjithë Italinë.

“Ne duhet të ndalojmë Salvinin. Nuk ka rëndësi nëse jeni i kuq, i verdhë, i bardhë apo i zi. Ne duhet t’i japim fund politikës së ndarjes, “tha Stefano Ferrari, 46 vjeç, duke mbajtur katër sardele të punuara me dorë që tregojnë veri, jug, lindje dhe perëndim.

Përkthyer dhe përshtatur nga Reuters/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”