MENU
klinika

Impianti i ri

Rregullat e reja për tifozët në stadiumin “Air Albania”

16.11.2019 - 12:37

Nesër Shqipëria do të luajë ndaj Francën, që përkon edhe me përurimin e stadiumit “Air Albania”. Testi i parë i këtij impianti të ri u krye para një jave, në sfidën e femrave, Vllaznia-Apolonia, por nesër është prova e së vërtetës.

Por tashmë janë disa rregulla që duhen zbatuar nga tifozët. Rregulli që nuk ishte praktikuar më parë ka të bëjë me ndalimin e një vesi për shumë tifozë shqiptarë, ngrënia e farave në stadium.

Në “Air Albania Stadium” farat janë të ndaluara. Gjithashtu, tifozët nuk mund të hyjnë në stadium me jelekë fosforeshentë pa logon përkatëse.

Biletat e ndeshjes do të kontrollohen përkundrejt kartës së identitetit, rregull i cili mund të zbatohet në vijim edhe për ndeshjet e kampionatit shqiptar, që pritet të zhvillohen në këtë impiant, kryesisht derbi i kryeqytetit.

Nëse në stadiumet e tjera është lejuar që të futen shishet e ujit pa tapë, tani lëngjet ndalohen që të futen nga porta e stadiumit, pasi ato mund të blihen në ambientet e shërbimit që ofron impianti i ri.

Rregullat që duhet të dinë tifozët:

  1. Do kontrollohet karta e identitetit dhe bileta. Gjithashtu do të ketë kontroll fizik të tifozëve;
  2. Nuk lejohen të futen në stadium tifozë me jelekë të paloguar;
  3. Nuk do të lejohen tifozët që mbajnë çanta shpine, çadra, çakmakë, aparate fotografikë apo kamera, e gjithashtu fara luledielli.
  4. Uji dhe pijet e tjera nuk do të lejohen të futen nga jashtë stadiumit, pasi tifozët kanë mundësinë t’i blejnë në tribunat përkatëse, ku do të ketë shërbim katering.
  5. Mjete piroteknike, si flakadanë, fishekzjarrë, kapsolla apo tymuese janë rreptësisht të ndaluara.
  6. Tifozëve u ndalohen edhe vuvuzelat, boritë, bilbilat dhe lazerat.
  7. Flamujt dhe simbole të tjera kombëtare do të lejohen vetëm me shkopinj plastikë.
  8. Janë rreptësisht të ndaluara banderolat me përmbajtje politike.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përurimi i “Air Albania Stadium”

Një legjendë në Tiranë për stadiumin e ri