MENU
klinika

Përplasja tek mbikalimi i Shkozetit

Shkëmbim me armë zjarri, qëllohet prokurori Arjan Ndoja

01.11.2019 - 16:57

Prokurori Arjan Ndoj ka mbetur i plagosur në shkëmbimin e zjarrit që ndodhi sot në mbikalimin e Shkozetit në Durrës.

Dy prej personave të plagosur janë në gjendje më të rëndë. Ndërkohë mësohet se në makinë ka qenë edhe një femër që gjithashtu ka mbetur e plagosur.

Dyshohet se shënjestër e atentatit ka qenë pikërisht prokurori Ndoj, i cili së fundi u bë ‘mollë sherri’ mes maxhorancës dhe opozitës.

Prokurori Ndoj ishte ai që çoi pas hekurave ish-drejtorin e Kadastrës Liridon Pula. Ky i fundit u mor në mbrojtje nga zëvendës kryeministri Erion Braçe dhe nga kryeministri Edi Rama.
Por Ndoj është i përfolur edhe për çështje të tjera.

Ndërkohë, Policia e Durrësit ka dhënë informacionin e parë zyrtar në lidhje me atentatin. Policia thotë se rrethj orës 16:30 në aksin rrugor Durrës-Tiranë, është qëlluar me armë zjarri në drejtim të makinës me targë AA 333 ZD që drejtohej nga prokurori Arjan Ndoja.

kolana e librave

Policia thotë se për pasojë janë plagosur prokurori Arjan Ndoja 44 vjeç, A.L., 48 vjeç dhe A.M., 30 vjeç.

Ky i fundit, 30-vjeçari me inicialet A.M. është nisur për mjekim të specializuar në Spitalin e Traumës në Tiranë, – thotë policia e Durrësit, ndërsa dy të tjerët ndodhen në Spitalin Rajonal Durrës, jashtë rrezikut për jetën, mes të cilëve edhe prokurori.

“Policia e Durrësit është vënë në ndjekje të autorëve, po krihet zona dhe në të gjitha akset rrugore që lidhen me Durrësin janë ngritur pika kontrolli”, thuhet në njoftimin paraprak. Për zbardhjen e ngjarjes  është ngritur menjëherë një grup i posaçëm hetimor nga Departamenti i Policisë Kriminale, Prokuroria e Durrësit dhe Policia e qytetit bregdetar.

“Policia e Shtetit fton këdo që mund të ofrojë informacion në ndihmë të hetimit të shpejtë të ngjarjes të telefonojë falas në numrin 112”, thotë policia duke kërkuar ndihmën e qytetarëve për të bërë të mundur kapjen e autorëve, të cilët policia nuk shprehet nëse janë identifikuar apo jo