MENU
klinika

Dy sovranë për peshk!

Si u pajtuan publikisht mbreti Zog dhe Viktor Emanueli III

21.11.2019 - 13:03

       Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Nëntor 2019

“France-soir” ka botuar, të dielën e 20 korrikut 1947, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me pajtimin publik të Viktor-Emanuelit III dhe Zogut I, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Viktor-Emanueli dhe Zogu i Shqipërisë janë pajtuar

“Kajro, 19 korrik (A.F.P.). – Gjatë një pritje madhështore në Pallatin Mbretëror të Montazah, në Aleksandri, ish-mbreti Viktor-Emanuel i Italisë dhe ish-mbreti Zog i Shqipërisë u pajtuan publikisht.

kolana e librave

Pajtimi, i cili ishte përgatitur nga mbreti Faruk, u bë para një turme të vërtetë mbretërish dhe princave të mbledhur me këtë rast.

(Kontaktet e para midis dy familjeve mbretërore u mundësuan falë fëmijëve (djalit) të mbretit Zog dhe nipërve dhe mbesave të Viktor-Emanuelit, të cilët ishin mësuar të luanin së bashku. Në vijim, të dy sovranët e rënë nga froni u takuan me njëri-tjetrin, thuhet, gjatë peshkimit me grep.)”

https://www.darsiani.com/la-gazette/france-soir-1947-ja-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç’tha për kërkesën për azil dhe Shqipërinë?

“Populli do ta bëjë detyrën…”, Mbreti Zog përballë 40 gazetarëve

“Si u ngatërrua çlirimi, me lirinë individuale dhe atë të vendit”

“Zogu merrte ajkën…” Qëndrimi i Isuf Kalos për Mbretin Zog