MENU
klinika

Ja ushqimet nga ku mund ta merrni!

Vitamina e vetme që mund të zgjasë jetën e të luftojë kancerin

03.11.2019 - 22:02

Kompleksi i vitaminës B është ndër më të rëndësishmet për organizmin e njeriut e përfshin 8 lloje vitaminash, përfshirë këtu niacinën.

E njohur gjithashtu si vitamina B3, është një vitaminë e tretshme në ujë që mund të marret prej shumë burimesh ushqimre si toni, kërpudha dhe mish i kuq.

Por për çfarë shërben niacina?

Merret kryesisht për të mbajtur në gjendje optimal funksionet e sistemit kardiovaskular, për të përmirësuar metabolizmin, veçanërisht në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak, etj.

Vitamina-D-konica.al
  • Megjithatë nëse merret në mbidozë, efektet anësore të saj mund të jenë:

Tension i ulët i gjakut;

Dhimbje koke;

Rrahjet e çrregullta të zemrës;

Reaksione alergjike;

Rritja e sheqerit në gjak;

Ulçera në stomak ose zorrë;

Sado të frikshme të tingëllojnë disa nga efektet anësore, ndodhin vetëm kur e teproni me dozën e vitaminës përmes shtojcave dhe disa ilaçeve.

Kufiri i përgjithshëm për të rriturit është 35 mg; tejkalimi i sasisë mund të çojë në toksicitet.

Nga ana tjetër, nëse nuk vuani nga mungesa e kësaj vitamine, simptomat shfaqen në lëkurë përmes inflamacionit dhe dermatitit.

Këtu është një listë e burimeve kryesore të B3 duke filluar nga më e larta: 1. 113 gram tuna (156% e kërkesës ditore ) 2. Pulë (97% për të njëjtën sasi si peshku) 3. Mishi i gjelit të detit (83% për 113 gram) 4. Salmon ( 56% për të njëjtën sasi) 5. Kikirikë (28% për ¼ filxhan)

Megjithëse ekzistojnë rreziqe shëndetësore, vitamina në të vërtetë po studiohet për aftësinë e saj për të zgjatur jetën.

Si një antioksidant, ajo mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit dhe sëmundjeve të tjera.