MENU
klinika

Ja ushqimet që duhet të hani

Vuani nga aciditeti i lartë në stomak?

18.11.2019 - 19:15

Nëse keni rritje të aciditetit gastrik ose sëmundje të refluksit gastroesophageal (GERD), mund të nevojitet te shmangni ushqime dhe pije të caktuara.

Ja çfarë duhet të pini për të ndihmuar në uljen e simptomave: 

1. Cajërat bimorë ndihmojnë në përmirësimin e tretjes dhe qetësojnë shumë probleme të stomakut, siç janë gazrat dhe te vjellat. Provoni çaj bimor pa kafeinë si kamomili, jamballi,koper, lule basani sherbejne për të qetësuar simptomat GERD. Jamballi ndihmon në rritjen e veshjes së mukozës së ezofagut, e cila ndihmon në qetësimin e efekteve të aciditetit në stomak.

2. Qumështi mund të qetësojë sfinkterin e poshtëm të ezofagut, i cili mund të uli simptomat e refluksit. Por te disa te tjere i rrit keto simptoma.  Nese qumështi i lopës ju qetëson, zgjidhni ato që janë me yndyrë më të ulët.

3. Qumështi me bazë bimore. Për njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës ose thjesht përjetojnë një rritje të simptomave të aciditetit nga qumështi, qumështet me bazë bimore janë një zgjidhje e mirë. Sot, ekzistojnë një shumëllojshmëri e këtyre produkteve në dispozicion, duke përfshirë: qumësht soje, qumësht bajameje, qumështi i lirit, qumësht arrë kokosi

Për shembull, qumështi i bajames ka një përbërje alkaline, e cila mund të ndihmojë në neutralizimin e aciditetit të stomakut dhe në lehtësimin e simptomave të refluksit të acidit. Qumështi i sojës përmban më pak yndyrë sesa shumica e produkteve të qumështit, duke e bërë atë një zgjedhje më të sigurt për njerëzit me GERD.

4. Lëng frutash si:

  • lëng karote
  • lëng aloe vera
  • lëngu i lakrës
  • smothie me panxhar, shalqi, spinaq, kastravec, spinaq, kale  ose dardhë

Për shkak se ushqimet me bazë domate mund të shkaktojnë simptoma të refluksit, shmangia e lëngut të domates gjithashtu mund të zvogëlojë simptomat GERD.

Image result for GERD

5. Uji. Ndonjëherë zgjidhjet më të thjeshta kanë më shumë kuptim. PH i shumicës së ujit është neutral, ose 7.0, i cili mund të ndihmojë në rritjen e pH që është acid në ezofag. Por mbani mend se edhe uji i tepërt mund të prishë ekuilibrin mineral në trupin tuaj, gjë që do të rritë gjasat për rritje te acidit.

Çfarë duhet të shmangni? 

Disa pije mund të përkeqësojnë simptomat e refluksit dhe duhet të shmangen. Shembuj përfshijnë lëngje frutash si limoni, portokalli, mandarina, limoni, rrushi, pije si  kafe dhe pije të gazuara, alkooli.