MENU
klinika

Episodet që bënë historinë

10 fotot monumentale të 10-vjeçarit në futboll

31.12.2019 - 16:39

Një dekadë që ka dhënë shumë në nivelin futbollistik. Nga Interi i tripletës, në dominimin e Juventusit në Itali. Por jo vetëm: fitoret, humbjet, mrekullitë, por edhe tragjeditë. Po ju tregojmë 10 fotot monumentale të dekadës së fundit.

2010: PRANGAT E MOURINHOS

Ishte viti i Jose Mourinhos. Në Itali ai fitoi gjithçka me Interin e tij, përfshirë Ligën e Kampionëve pas 45 vitesh. Por ishte edhe një vit plot polemika, mes gjithë asaj të “prangave” të famshme kundër “gjyqit” të Inter-Sampdoria.

mourinho jose
mourinho jose

2011: ASNJË SI MESSI

Viti i kurorëzimit përfundimtar. Leo Messi konfirmon edhe një herë më të mirën, duke fituar një tjetër Champions League kundër Manchester United.

2012: BALOTELLI I SHËNON GJERMANISË

Spanja do të fitojë në Kampionatin Evropian 2012, por rrugëtimi i Italisë padyshim që ka qenë përtej të gjitha pritjeve. Ashtu si në gjysmëfinalen e famshme të fituar kundër Gjermanisë, ku Mario Balotelli kishte vendosur të ishte lojtari më i fortë në botë.

2013: “HAKMARRJA” E ROBBEN

Tre vjet pasi humbi finalen e Champions League kundër Interit dhe finalen e Kupës së Botës kundër Spanjës, Arjen Robben shënoi golin vendimtar ndaj Borussia Dortmund në finale dhe i dha Bayern Munich trofeun e Champions.

2014: TURPËRIMI I BRAZILIT

Ndoshta ndeshja e shekullit, të paktën për sa u përket skuadrave kombëtare. Një 7-1 kundër super-favoritit për Botërorin, në stadiumin e tyre, në vendin e tyre.

2015: LOTËT E PIRLOS

Andrea Pirlo dhe lotët e Berlinit. Juventus shkon sërish deri finale të Champions League, por Barcelona ia rrëmben. Dy vjet më vonë, historia do të përsëritet kundër Real Madridit në Cardiff.

2016: MREKULLIA LEICESTER

Thjesht një nga titujt më të pabesueshëm ndonjëherë. Leicesteri i Claudio Ranierit fiton Premier League si protagonist absolut kundër të gjithë ekipeve favorite.

2017: ITALIA JASHTË BOTËRORIT

Momenti më i ulët i futbollit italian në dhjetë vitet e fundit. Në “San Siro”, Italia e Ventura nuk shkon përtej 0-0 kundër Suedisë dhe i thotë lamtumirë Kupës së Botës në Rusi vitin e ardhshëm.

2018: FRANCA FITON KUPËN E BOTËS

Paul Pogba e tërheq ekipin kombëtar francez drejt fitores së Kupës së Botës. Një udhëtim që shkon direkt në histori.

2019: MË NË FUND…JURGEN

Jurgen Klopp fiton trofeun e tij të parë në Champions League si trajner në finale kundër Tottenham. Dhe ndjenja është se dekada e ardhshme do të jetë edhe më e mirë…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Episodet që bënë bujë në futboll

10 momentet pikante në dekadën e fundit

Jo vetëm të bukur, por edhe me peshë

Nga Ibra te CR7, 10 golat “perla” të dekadës

Për nga efikasiteti dhe jo çmimi

15 transferimet më të mira të dekadës së fundit