MENU
klinika

Episodet që bënë bujë në futboll

10 momentet pikante në dekadën e fundit

30.12.2019 - 14:46

Është e vështirë të zgjedhësh 10 momente të një dekade në futbollin botëror. Nuk do të mjaftonin as 100 episode, por më poshtë po rendisim 10 momentet që bënë histori në 10-vjecarin e fundit.

SPANJA KAMPIONE – VITI 2010

Spanjës u bë kampione bote më 2010-n në eventin e parë e organizuar në Afrikë. Akti i fundit u luajt në Johannesburg, ku është inskenuar një sfidë e mbyllur me 12 të verdhë dhe një të kuq.

Një rekord për një finale të Kupës së Botës: Holanda është mposhtur nga goli i Iniestas në shtesë. Ky padyshim që është një nga momentet më të bukura jo vetëm të dekadës së fundit

AGUERO DHE MANCHESTER CITY – VITI 2012

Një nga titujt më emocionues të Premier League. Manchester City duhet të fitonte ndeshjen e fundit, por në 90’ të ndeshjes QPR po fitonte 1-2. Nevojitej një mrekulli dhe ndodhi.

Dzeko barazoi në 92’ dhe Aguero shënoi në 94’, duke e përmbysur shifrat në 3-2. Padyshim një nga ndeshjet ikonike të futbollit anglez dhe jo vetëm.

ALEX FERGUSON – VITI 2013

Alex Ferguson del në pension. Ai kishte mbërritur në vitin 1986 te Mnachester United. 13 tituj në Premier League, 5 FA Cup, 2 Champions League në palmaresin e tij: një trajner që la gjurmë historike.

Ne menjëherë mendojmë për Cristiano Ronaldon, por trashëgimia e Ferguson shkon shumë përtej CR7. Boshllëkun e lënë nga skocezi e vuan ende Manchester United, ende duke kërkuar një identitet.

“DECIMA” E REAL MADRID – VITI 2014         

Real Madrid fiton për herë të 10-të Champions League nën drejtimin e Carlo Ancelottit. Sergio Ramos barazon në 93’ golin e Godin të Atletico Madrid. Në shtesë vjen përmbysja.

Los Blancos godet me Bale, Marcelo dhe Ronaldo. Plotësohet ëndrra disavjecare e tifozëve madrilenë, por edhe një plejade të shquar futbollistësh që kishin vite që e dëshironin.

SKANDALI I FIFA-s – VITI 2015

Kthesa që ndryshoi futbollin botëror. Më 27 maj 2015, 7 zyrtarë të lartë të FIFA janë arrestuar pas një hetimi që zbulon një rrjet të dendur korrupsioni në botën e futbollit.

Joseph Blatter, presidenti i trupit më të madh në botë, jep dorëheqjen më 2 qershor, duke lënë postin që ai mbajti për 17 vjet. Skandali vazhdoi dhe vijuan arrestimet.

MSN LEGJENDARE – VITI 2015    

Në Berlin, Juventus mundet nga Barcelona në finalen e Champions League 2015. Lotët e Andrea Pirlo përzihen me gëzimin e pandalshëm të MSN, tridenti i përbërë nga Messi, Suarez dhe Neymar.

Nata gjermane është momenti kurorëzues i një sezoni të paharrueshëm për Barcelonën dhe për atë që konsiderohet një nga tridentët më të mirë në historinë e futbollit.

“GRACIES” JOHAN CRUYFF – VITI 2016

Momenti më i trishtuar i kësaj dekade futbolli. Johan Cruyff ndërroi jetë në Barcelonë më 24 Mars 2016, pas sëmundjes së rëndë në mushkëri. Ai ishte një nga personalitetet kryesore në historinë e futbollit.

Futbolli total, nga i cili ai ishte interpretuesi kryesor, shënoi mënyrën e të kuptuarit të lojës dhe e bëri atë një referencë për këdo. Nëse mendoni për numrin 9 ose 10, mendja juaj shkon në shumë emra, por 14 ka vetëm një, Johan Cruyff.

“MISTER 222 MLN EURO” – VITI 2017

Në gusht 2017, Neymar u bë një lojtar i PSG për 222 milionë ero. Klauzola e paguar në arkat e Barcelonës e bëri lojtarin brazilian më të paguar në histori, një rekord që vazhdon ende.

Nuk e dimë se si do të përfundojë historia e tij pariziene, por padyshim që koha do të kalojë përpara se dikush të shpenzojë më shumë se 222 milionë euro për një lojtar.

CR7 NË ITALI – VITI 2018

Ekonomikisht ishte më pak e rëndësishme, por transferimi i Ronaldos në Juventus kishte një rëndësi po aq eksplozive të mediave, veçanërisht në Itali.

cristiano ronaldo
cristiano ronaldo

më 10 korrik 2018 dhe CR7 zbarkoi në Torino, duke vjedhur nga skena finalen e Kupës së Botës, e cila u luajt pikërisht në momentet kur Ronaldo preku tokën italiane.

NDESHJA E SHEKULLIT – VITI 2018

Për herë të parë në histori do të ndesheshin Boca Juniors-River Plate në finalen e Copa Libertadores. Kjo sfidë mori përmasa globale, pasi ndeshja e kthimit u shty dhe u luajt në “Barnabeu”.

Ndeshja e parë kishte përfunduar në barazim 2-2, ndërsa në kthim River Plate fiton 3-1. Dy skuadra argjentinase që dhuruan spektakël në tempullin e futbollit europian.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Klopp, te rekordet e Bayern

Ngjarjet e bujshme të dekadës në Bundesliga

Publikimi nga “France Football”

Formacioni më i mirë i 10-vjeçarit të fundit