MENU
klinika

Nga The New York Times

A do t’i besojë më Evropa, Amerikës?

04.12.2019 - 12:42

Në 1991, arrita në Detroit për vizitën time të parë në Shtetet e Bashkuara. Ata që më prisnin, nga Agjensia e Informacionit e Shteteve të Bashkuara, ishin të vendosur të më tregonin mua dhe bullgarëve të tjerë në grupin tim, ëndrrën amerikane.

Para se të mund të udhëtonim në qytet, morëm udhëzime se si të silleshim  në vende gjoja të rrezikshme.

Mikpritësit tanë amerikanë na tregonin se nëse nuk donim të bëhej viktima, nuk duhet të sillemi si të tilla.

Që nga zgjedhja e Presidentit Trump në vitin 2016, ne Evropianët kemi ndjekur të njëjtat këshilla kur bëhet fjalë për politikën ndërkombëtare.

Ne po mundohemi të mos e lejojmë veten të dukemi si viktima.

Trump ka fyer institucionet ndërkombëtare dhe ka braktisur aleatët nga Siria në Gadishullin Korean, politikëbërësit në këtë anë të Atlantikut, nga njëra anë, ata duan të mbrohen kundër Uashingtonit, duke i kthyer shpinën Europës; nga ana tjetër, ata duan të sigurojnë që mbrojtja e tyre nuk e largon edhe më shumë administratën e Trumpit.

Si pasojë, politikat evropiane ndaj Shteteve të Bashkuara kanë qenë duke u luhatur mes madhështisë në lidhje me aftësinë tonë për të bërë gjithçka vetë dhe panik duke pretenduar se gjithçka është ashtu si dikur.

Ndërsa liderët e vendeve të NATO-s takohen këtë javë në Londër, vëmendja do të përqendrohet në mosmarrëveshjet midis Macron dhe Merkel.

Deri vonë, shpresa e liderëve evropian ishte e lidhur me rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të Amerikës.  Trump do të humbiste në vitin 2020, ata besojnë se bota do të kthehej disi në normalitet.

Barack Obama, mbase presidenti amerikan më i dashur nga evropianët, ishte gjithashtu i interesuari më pak për Evropën. (Të paktën deri sa z. Trump u bashkua.)

Evropianët gjithashtu janë të frikësuar nga perspektiva e një përplasje si ajo e Luftës së Ftohtë midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës.

Një sondazh i kohëve të fundit nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet e Jashtme zbuloi se në konfliktet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, shumica e votuesve evropianë duan të mbesin neutrale.

Ekziston një arsye e mirë për këtë: Evropa mbetet e lidhur ekonomikisht me Kinën në mënyra që Uashingtoni nuk duket se i vlerëson, siç dëshmohet nga përplasjet e fundit mbi gjigantin e telekomit kinez Huawei dhe planet për të ndërtuar rrjete 5G në të gjithë kontinentin.

Për 70 vitet e fundit, evropianët kanë ditur që pavarësisht se kush e pushton Shtëpinë e Bardhë, politika e jashtme e Amerikës dhe përparësitë strategjike do të jenë konsistente. Sot, askush nuk vë të tilla baste.

Edhe pse shumica e liderëve evropianë ishin të tmerruar nga komentet rrëqethëse të Macron për NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara, shumë akoma pajtohen me të se Evropës i duhet më shumë pavarësi e politikës së jashtme.

Ata duan që Evropa të zhvillojë aftësitë e veta teknologjike dhe të zhvillojë aftësinë për operacione ushtarake jashtë NATO-s.

Pas Luftës së Ftohtë, Zëvendëspresidenti Dan Quayle u premtoi evropianëve se “e ardhmja do të jetë më e mirë nesër.” Ai gaboi. Dhe drejtuesit e Evropës po kuptojnë se e ardhmja në të vërtetë dikur ishte më e mirë.

Ivan Krastev është një shkrimtar i opinionit kontribues, kryetari i Qendrës për Strategji Liberale, një bashkëpunëtor i Institutit për Shkencat Njerëzore në Vjenë dhe autori, së fundmi, i “Drita që dështoi: Një llogari”, me Stephen Holmes.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Gafat e Bankës Qendrore Evropiane

A është ky fundi për euron?


"SHBA-të janë perandoria e gënjeshtrave"

Kina reagon ashpër për raportin se manipulon mediat globale

Marrëveshje në minutën e fundit

Shmanget mbyllja e qeverisë amerikane

“New York Times” zbulon të vërtetën

Sa territor ka marrë Rusia që nga nisja e luftës?

Nis rekrutimi i vajzave adoleshente,

Putin dhe Lukashenko kalojnë çdo kufi

Kreu i ushtrisë amerikane largohet nga posti

Pse Mark Milley konsiderohet “legjendë” në Pentagon?