MENU
klinika

“Një Nobel për një zotëri”

Cakaj: Jo shpërblim mizorive të luftës

09.12.2019 - 15:03

       Pas Kosovës, ceremonia e ndarjes së çmimeve “Nobel” në Suedi, bojkotohet edhe nga Shqipëria.

Lajmi u bë me dije nga ministri Gent Cakaj, që mes të tjerash, thekson se “justifikimi i mizorive të luftës gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë, nuk duhet të shpërblehet”.

Duke qenë thellësisht të bindur, se arsyetimi dhe lavdërimi i krimeve të luftës është pengesë për shpirtin e pajtimit që duhet të mbizotërojë në rajon, ne kemi urdhëruar Ambasadorin e Shqipërisë në Suedi, që të bojkotojë ceremoninë solemne të ndarjes së Çmimit Nobel për Letërsi, për Peter Handken.

Çdo shpërblim i personaliteteve që kanë mohuar gjenocidin edhe nëpërmjet veprave të tyre letrare, vetëm forcon prirjet për t’iu shmangur përgjegjësive historike dhe relativizuar peshën e rëndë të krimeve të luftës, pastrimit etnik dhe gjenocidit.

kolana e librave

Ndaj, Shqipëria do të bojkotojë ceremoninë zyrtare të ndarjes së Çmimit Nobel për Letërsi.

Përkushtimi ynë, ndërkaq, do të vazhdojë për promovimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore bazuar në vlerat e patjetërsueshme të së vërtetës dhe në përputhje me kërkesat më të larta të drejtësisë”, shkruan Cakaj.

Dhënia e çmimit “Nobel në Letërsi” për Peter Handken, i njohur si adhurues i Millosheviçit, ka ngjallur polemika pa fund.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pacolli: Presim të bojkotojë dhe Shqipëria

Kosova bojkton ceremoninë e çmimeve Nobel