MENU
klinika

Pas largimit të Britanisë

Franca kërkon të jetë sërish e para në Evropë!

18.12.2019 - 17:10

Emmanuel Macron ka bërë një seri deklaratash të diskutueshme gjatë javëve të fundit, dhe një ekspert i tha Express.co.uk sr fjalët e liderit francez janë të motivuara nga një përpjekje për një ndikim të shtuar të Parisit brenda BE-së ndërsa Britania e Madhe largohet.

Komentet e presidentit francez erdhën para samitit të NATO-s në Londër në fillim të këtij muaji kur në mbledhjen e takimit të liderëve botërorë, ai iu referua aleancës duke thënë se “po i ngordhtte nervi”.

Macron po përpiqet të zhvendosë fokusin evropian drejt çështjeve që Franca i konsideron si përparësi, si dhe të forcojë pozitën e Parisit brenda BE në një përpjekje për ta bërë vendin qendrën e re të botës perëndimore.

James Rogers i tha Express.co.uk: “Unë mendoj se Macron po përpiqet të rifuqizojë Francën, sepse gjatë 10-15 viteve të fundit Franca ka patur një rënie të konsiderueshme të ndikimit të saj, si në kontekstin e NATO-s dhe BE-së. Ajo që unë mendoj se ai po përpiqet të bëjë është që pasi Mbretëria e Bashkuar të largohet nga BE, të ndryshojë mendimin strategjik në Evropë”.

Rogers është një ekspert i sigurisë në Shoqërinë Henry Jackson dhe beson se Presidenti Macron po përpiqet të zhvendosë vëmendjen evropiane larg çështjeve në Evropën.

Rogers vazhdoi: “Unë mendoj se është shumë e qartë se francezët dhe disa vende të tjera të Evropës Jugore mendojnë shumë ndryshe lidhur me sigurinë sesa Mbretëria e Bashkuar ose SHBA.

“Prioriteti historik i Francës është në Afrikën e Veriut, por vitet e fundit NATO-ja është përqendruar gjithnjë e më shumë tek vendet baltike në lidhje me ndikimin e Rusisë, ndërsa Franca nuk e sheh Rusinë si një kërcënim të tillë.”

Franca nuk e sheh Ballkanin ose Evropën Lindore në tërësi si përparësi, dhe për këtë arsye po përpiqet të bllokojë BE-në larg nga zgjerimi i mëtejshëm.

Në nëntor, Macron bllokoi hyrjen e dy vendeve të Ballkanit (Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria) nga hyrja në BE.

Por Rogers pretendon se kjo lëvizje ishte në duart e Presidentit rus Vladimir Putin dhe e përshkroi këtë veprim si një “gabim të rëndë”.

Ndërsa Mbretëria e Bashkuar përgatit procedurat e Brexit, kryeministri Boris Johnson mund të linte pas një Evropë të përçarë në të ardhmen e afërt.

Përkthyer dhe përshtatur nga Express.co.uk/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Rruga e Mëndafshtë"

A e ka Kina në dorë Evropën?