MENU
klinika

''Situata ndërkombëtare është përkeqësuar...''

Greqia duhet të përgatitet ta përballojë e vetme Turqinë!

06.12.2019 - 18:29

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dëshiron të lehtësojë tensionet me Turqinë, në mënyrë që të mund të përqendrohet në ekonominë e vendit të tij, por sjellja provokuese e Ankarasë tregon që problemet potenciale ekzistenciale duhet të kenë përparësi, tha Tom Ellis, kryeredaktori i gazetës greke Kathimerini.

Përballë lëvizjeve ekspansioniste turke që kërcënojnë të drejtat sovrane të Greqisë në Mesdheun lindor, Mitsotakis duhet të lërë mënjanë rivalitetet politike të brendshme dhe të formojë një front të bashkuar në shtëpi për të përballuar kërcënimet nga Turqia, tha Ellis.

Më 27 nëntor, Ankaraja nënshkroi një memorandum mirëkuptimi me Qeverinë e Akordit Kombëtar të Libisë që përcaktoi kufijtë detarë të Mesdheut lindor të Turqisë në zonat e pretenduara nga Greqia.

Kjo marrëveshje pasoi muaj me radhë të asaj që Ellis e quajti sjellje provokuese nga Turqia, e cila nuk e njeh Qipron dhe ka dërguar anijet e veta kërkimore për të kërkuar hidrokarbure në pjesë të Zonës Ekonomike Qipriote.

Sfida e paraqitur nga Turqia ka kapërcyer zonat ekonomike të Greqisë për t’u bërë një çështje me rëndësi ekzistenciale, dhe Mitsotakis duhet të ndërtojë një front të fortë kombëtar për ta përmbushur atë, tha Ellis.

Kjo duhet të përfshijë krijimin e linjave të komunikimit me opozitën dhe koordinimin e ngushtë me ministritë, tha ai.

Ndërkohë, situata ndërkombëtare është përkeqësuar në atë masë sa Greqia nuk mund të presë më mbështetjen e huaj dhe duhet të jetë e përgatitur për të zgjidhur vetë problemet e saj, shtoi ai.

“Ne jemi qartë duke shfrytëzuar anëtarësimin tonë në Bashkimin Evropian, aleancën tonë me SHBA dhe partneritetet tona të ngushta me shtetet kryesore rajonale,” tha Ellis. “Por situata nuk është aspak e mirë. Ndikimi i BE tek Ankaraja ka rënë ndërsa NATO po kalon krizën  e vet ekzistenciale. ”

Përkthyer dhe përshtatur nga Ahval/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN