MENU
klinika

Le Temps 1921

Kisha shqiptare ndahet nga ajo greke, me iniciativën e Nolit

10.12.2019 - 11:27

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Dhjetor 2019

“Le Temps” ka botuar, të premten e 2 shtatorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shkëputjen e kishës ortodokse shqiptare nga ajo greke, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Kisha shqiptare ndahet nga ajo greke

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Na shkruajnë nga Korça:

“Lëvizja separatiste fetare në Shqipëri e udhëhequr nga imzot Fan Noli, president i delegacionit shqiptar në Lidhjen e Kombeve, sapo mori formë.

Kisha shqiptare është shkëputur nga ajo greke dhe ky lajm, i shpallur nëpërmjet një manifesti, është përshëndetur me entuziazëm nga popullsia ortodokse.

Kisha shqiptare, pas atyre rumune, serbe dhe bullgare, bëhet kombëtare dhe shkëputet nga patriarkana e Fanarit.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-temps-1921-kisha-ortodokse-shqiptare-me-iniciative-te-fan-nolit-eshte-shkeputur-nga-ajo-greke/?fbclid=IwAR2Jr1BYpYJg_0Toerbvce1RJeYLIAyDprGxKyTNlIcY0qB2yYGsx-TA1yM

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fjalimi i fundit i ndritshëm i Nolit në 1963

Mirë a keq, ne e Bëmë Shtetin e pavarur të Shqipërisë