MENU
klinika

Profil

Kolinda Grabar-Kitaroviç, një lidere ndryshe në Evropë…

15.12.2019 - 20:20

Kolinda Grabar-Kitarović (lindi me 29 prill 1968). Ajo është femra e parë në krye të shtetit kroat dhe Presidentja e Katërt e Kroacisë pas luftës, duke i fituar zgjedhjet presidenciale te 2015 ne Kroaci duke e mpoashtur kandidatin dhe rivalin kryesor per president Ivo Josipović i cili ne ate kohë ishte president.

Kolinda Grabar-Kitaroviç u lind më 29 prill 1968 në Rijekë në pjesën kroate të ish Jugosllavisë.

Presidentja kroate, 50 vjeçare, nënshkroi për një program shkëmbimi studentor, ndërsa në shkollë ka kaluar një vit në Shkollën e Lartë-Los Alamos në New Mexico.

Image result for Kolinda Grabar-Kitaroviç?

Më vonë ajo studioi në Zagreb, Vjenë, Uashington DC dhe Harvard, përpara se të përfundonte studimet e doktoraturës në vendin e saj tre vjet më parë.

Grabar-Kitaroviç flet rrjedhshëm gjuhën kroate, angleze, spanjolle dhe portugeze, ndërsa kupton gjuhët gjermane, franceze dhe italiane.

Figura e saj disa simpatizuesëve të saj u zgjon asociacion me modelen Coco Austin dhe yllin pornografik amerikan Diamond Foxxx.

Related image

Grabar-Kitaroviç u bë kryetarja e katërt i Kroacisë në shkurt të vitit 2015, si gruaja e parë në Kroaci.

Ajo ka mbajtur pozicione të shumëfishta që nga hyrja në Bashkimin Demokratik Kroat (HDZ) më 1993, duke filluar si këshilltare e Ministrisë së Jashtme.

Image result for Kolinda Grabar-Kitaroviç?

Pas studimeve të saj në Uashington DC, Grabar-Kitaroviç u kthye në ballkan, duke iu bashkuar parlamentit kroat.

Para se të bëhet presidente, ajo ka punuar si ambasadore kroate në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe si asistente e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së.

Image result for Kolinda Grabar-Kitaroviç?

Kush është burri i saj?
Kolinda Grabar u martua me Jakov Kitaroviçin në vitin 1996 me të cilin ka dy fëmijë.

Vajza e tyre, Catherine është 17-vjeçare, ndërsa djali Luka 15 vjeçar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë ka bërë këtë herë?

Presidentja kroate rrëmben sërish vëmendjen

Marrëdhënie të shkëlqyera me Kroacinë

Negociatat/ Meta-Kitarović: Të trefishojmë përpjekjet!