MENU
klinika

Mund të kthehen në gjendje serioze!

Mbroni veten nga problemet e zorrëve!

04.12.2019 - 16:06

Rreth gjysma e amerikanëve të moshave 60 deri në 80 vjeç kanë divertikulozë, gjendje në të cilën qeskat me madhësi bizele, të quajtura diverticula, fryhen jashtë nga zorra e trashë.

Pas moshës 80 vjeç, pothuajse të gjithë e kanë atë.

Shumicën e kohës nuk shkaktojnë asnjë problem, por nëse divertikula bëhet e përflakur ose e infektuar, rezultati është divertikuliti, i cili prodhon simptoma si ethe, nauze, të vjella dhe dhimbje ose butësi në pjesën e poshtme të barkut. Është e paqartë pse ndodh kjo, por në përgjithësi mendohet se qeset infektohen pas jashtëqitjes ose bakteret kapen në to.

“Ndërsa moshat e burrave, ata kanë tendencë të kenë më shumë vështirësi me lëvizjet e zorrëve, kështu që ata duhet të jenë më të vëmendshëm për shëndetin e tyre të tretjes”, thotë Dr. Joel Goldberg, profesor ndihmës i kirurgjisë në Harvard- i lidhur me Brigham dhe Spitalin e Grave.

“Të jesh i vëmendshëm për modelet normale të zorrëve dhe si ndryshojnë mund të të ndihmojnë të njohësh kur diçka nuk është në rregull, kështu që mund të kërkosh kujdes mjekësor.”

  • Diagnostifikimi i mjekut

Mjeku duhet të konfirmojë praninë e divertikulitit me një skanim CT sepse simptomat mund të imitojnë kushte të tjera, përfshirë sëmundjen inflamatore të zorrëve ose gripin e stomakut.

Episodet mund të zgjasin disa orë deri në disa ditë dhe të përsëriten në intervale të rregullta ose pas një periudhe të gjatë.

  • Roli i antibiotikëve

Antibiotikët dikur ishin trajtimi i parë edhe për episodet e buta, por mendimi i ri është se jo të gjithë divertikulitët duhet të trajtohet në këtë mënyrë.

kolana e librave

“Nëse nuk ka ethe, trajtimi i preferuar është të menaxhoni sulme të vogla me pushim, shumë lëngje dhe ilaçe për dhimbje jo-narkotike”, thotë Dr. Goldberg.

Antibiotikët tani përdoren vetëm për njerëzit që kanë dhimbje të forta, ethe dhe një numër të ngritur të qelizave të bardha të gjakut, si dhe për ata që zhvillojnë një absces (një zonë e fryrë e indeve që përmban qelb) ose një perforim (kur përmbajtja e zorrëve derdhet në zgavra e barkut).

Kirurgjia për të hequr pjesën e prekur të zorrës së trashë është ndonjëherë e nevojshme nëse një infeksion bëhet i vazhdueshëm ose i rëndë, ose nëse dikush ka sulme të shumta përsëritëse.

Ju mund të ndihmoni në parandalimin e divertikulozës duke pirë shumë lëngje dhe duke ngrënë një dietë me fibra të lartë. Studimet kanë sugjeruar një lidhje midis dietave me fibra të ulët dhe divertikulozës, pasi gjendja është më pak e zakonshme në vende si Azia dhe Afrika, ku njerëzit hanë dieta të larta me fibra bimore në krahasim me dietat tipike me fibra të ulët në Amerikë dhe Britaninë e Madhe.

Fibra ndihmon në zbutjen e jashtëqitjes në mënyrë që të mund të kalojë lehtë nëpër zorrë. Nëse jashtëqitja është shumë e vështirë, kapsllëku mund të ndodhë. Tendosja për të kaluar jashtëqitje të fortë bën presion mbi zorrën e trashë, e cila mund të shkaktojë që njolla të dobëta të shpërthejnë.

probleme me zorren e trashe-konica.al

Burimet më të mira të fibrave përfshijnë fruta të freskëta, perime, fasule, arra, misër dhe ushqime që përmbajnë krunde gruri.

Nëse keni probleme për të marrë fibra në dietën tuaj, një shtesë e fibrave si Benefiber ose Metamucil mund të ndihmojë.

“Një lugë gjelle e ndonjë prej këtyre shton rreth 5 deri në 6 gram fibra në dietën tuaj”, thotë Dr. Goldberg.

Flisni me mjekun përpara se të merrni një shtesë të fibrave, pasi shtimi i tepërt njëkohësisht mund të shkaktojë gaz dhe të vjella.