MENU
klinika

Ç'pritet nga takimi Putin-Zelensky?

Më në fund paqe Rusi-Ukrainë?

08.12.2019 - 12:35

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, do të takohen në Paris të hënën për samitin e parë midis liderëve të të dy vendeve që nga viti 2016.

Një përparim do të çonte në përfundimin e luftës në Lindjen e Ukrainës, e cila ka marrë më shumë se 13,000 jetë që kur filloi gati gjashtë vjet më parë.

Ukraina ishte nën kontrollin e Moskës kur ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik, dhe disa ekspertë pretendojnë se Rusia dëshiron kthimin në status quo-në e mëparshme.

Ndërkohë, Ukraina thjesht dëshiron që forcat ruse dhe aleatët e tyre në lindje të vendit të largohen.

“Ajo që ne presim është ajo që unë e quaj RUxit,” shkroi Ministri i Jashtëm i Ukrainës Vadym Pristaiko të martën. “Ne duam që forcat ruse dhe ruse të largohen nga Ukraina.”

Takimi do të ndërmjetësohet nga Presidenti Francez Emmanuel Macron dhe Kancelarja Gjermane Angela Merkel, por Putini dhe Zelenskiy pritet të kenë një takim privat.

Qëllimi përfundimtar i bisedimeve: të sjellë një armëpushim të ngathët të vitit 2015 i njohur si marrëveshja e Minsk-it, si një gur i parë drejt përfundimit të konfliktit.

Konflikti në Ukrainën lindore u nxit nga aneksimi i Rusisë i Krimesë nga Ukraina në vitin 2014, dhe mbështetja e saj e mëvonshme për separatistët pro-rusë që morën kontrollin mbi rajonet ukrainase të Donetsk dhe Luhansk në kufirin me Rusinë.

Zelenskiy, një komedian i ri që u zgjodh president në prill i dha përparësi përfundimit të konfliktit në axhendën e tij. Dhe në këtë drejtim, sigurimi i një takimi me Putin është vetë fitore.

“Në këtë pikë, është e vështirë të flitet për atë lloj të dorëzimeve konkrete që mund të vijnë nga takimi në Paris,” tha ajo.

Ashtu si statusi i Krimesë, aspektet e marrëveshjes së Minskut kanë vite që janë dëshmuar të pakonkurueshme.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Putini është i përgatitur për të folur lidhur me çdo temë që dëshiron Zelenskiy, por gjithashtu ka përjashtuar kategorikisht Krimenë.

Është e paqartë se si dhe nëse kjo çështje mund të zgjidhet.

Sidoqoftë, në muajt e fundit ka patur një varg zhvillimesh pozitive.

Mbi tre thirrje telefonike, dy udhëheqësit kanë mundsuar shkëmbimet e të burgosurve, dhe muajin e kaluar Rusia ktheu tre anije detare ukrainase të kapura në Detin e Zi pak më shumë se një vit më parë.

Dmitry Trenin, kreu i qendrës së mendimit Carnegie Moskë thotë ” Të dy liderët ka të ngjarë të prodhojnë vetëm një deklaratë që konfirmon angazhimin e tyre për të gjetur një mënyrë për të zbatuar marrëveshjet e Minskut”.

Kjo, të paktën, mund të sjellë disi qetësi, nëse nuk sjell paqe.