MENU
klinika

Sfidat e aleancës

NATO duhet të bashkohet për të përballur Kinën!

04.12.2019 - 11:53

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut ështëçorganizuar se kurrë, por një rival i madh i Paqësorit mund të ndihmojë ata të bashkohen.

Duke folur këtë javë gjatë një takimi dy-ditor në Londër për të shënuar përvjetorin e 70-të të organizatës, shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha se aleanca është e nevojshme duke marrë parasysh që Kina po afrohet me ne.

“Ne i shohim në Arktik, i shohim në Afrikë; ne shohim që po investojnë shumë në infrastrukturën evropiane dhe natyrisht në hapësirën kibernetike”, tha Stoltenberg për Kinën.

Macron paralajmëroi se NATO-s “po i ngordhtte nervi”, për shkak të indiferencës së vazhdueshme të SHBA-së për aleancën, dhe në veçanti kritikoi vendimin e Uashingtonit për tërheqjen nga Siria, duke lënë aleatët kurdë në mëshirën e Turqisë.

Por ndërsa Macron është skeptik në lidhje me identifikimin e Kinës si një armik të qartë, të dy ai dhe Trump kanë bërë thirrje për të ndërmarrë më shumë veprime për të balancuar fuqinë në rritje të Pekinit.

Nëse NATO nuk është e vjetëruar, atëherë Kina është ndoshta lloji i kundërpeshës që duhet për të provuar vlerën e saj të vazhdueshme.

kolana e librave

Nga ana e tij, Stoltenberg është përpjekur të theksojë se riorientimi drejt Kinës nuk ka të bëjë me sfidimin e Pekinit në Paqësor por për të rezistuar ndaj ndikimit dhe agresionit kinez në Evropë.

“Kina së shpejti do të ketë ekonominë më të madhe në botë. Dhe ajo tashmë ka buxhetin e dytë më të madh të mbrojtjes, duke investuar shumë në aftësi të reja,” tha ai.

Këtë vit, Uashingtoni u ka kërkuar aleatëve të bllokojnë gjigantin e teknologjisë kineze Huawei nga rrjetet e tyre 5G, duke përmendur shqetësimet e sigurisë që kompania ka mohuar vazhdimisht.

Drejtuesit e NATO-s pritet të nënshkruajnë një deklaratë të përbashkët duke njohur “mundësitë dhe sfidat” e paraqitur nga Kina.

Të hënën, Rusia ka afirmuar lidhje gjithnjë e më të ngushta ekonomike dhe politike midis rivalit tradicional të NATO-s dhe atij të shekullit të 21-të.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Stoltenberg tregon përpjekjet e aleancës

“NATO përgatitet t’u përgjigjet sfidave të reja”