MENU
klinika

Nga The Guardian

Në luftën me Trump, Xi Jinping ka më shumë asa nën mëngë

16.12.2019 - 18:53

Në fillim të shtatorit, presidenti kinez Xi Jinping e zemëroi Donald Trump duke vendosur taksa të reja importesh për mallrat amerikane, duke përfshirë telefonat celularë.

Për shumë njerëz dhe studiues, kjo ishte thjesht një përplasje në luftën e tregtisë, që ka vazhduar për 20 muaj.

Por në Uashington kjo ishte një tronditje, dhe ishte një shtysë për njoftimin e Trump muajin tjetër për një marrëveshje e përkohshme, ose të paktën u shfaq, javën e kaluar.

Pekini e di se Trump përballet me një zgjedhje vitin e ardhshëm, dhe se për të fituar ai duhet të ketë pretendime për një ekonomi të zhvilluar.

Problemi i Trump është se lufta tarifore ka dëmtuar bizneset amerikane, duke rritur kostot e tyre, dhe duke dëmtuar materialisht fermerët amerikanë.

Pekini, megjithatë, nuk ka nevojë të shqetësohet për zgjedhjet dhe po luan një lojë të kujdesshme.

Sidoqoftë, bota duhet të shpresojë që Xi të bëjë realisht disa lëshime dhe që beteja e dy viteve të fundit të qetësohet.

Ajo ka kufizuar rritjen e të ardhurave të miliarda njerëzve, dhe kjo është diçka që shumica e vendeve nuk e përjetojnë fare mirë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Henry Kissinger flet për konfliktin SHBA-Kinë

‘Lufta tregtare’, më keq se Lufta e Parë Botërore!