MENU
klinika

Pse SHBA i vendosi sanksione gazsjellësit?

Nord Stream 2/ Gjermania ‘peng’ i Rusisë?

22.12.2019 - 12:34

Gjermania dhe Rusia kanë kundërshtuar sanksionet e miratuara nga Presidenti i SHBA, Donald Trump për një tubacion gazi midis dy vendeve.

Sanksionet synojnë firmat që ndërtojnë Nord Stream 2, një tubacion nënujor që do t’i lejojë Rusisë të rrisë eksportet e gazit në Gjermani. SHBA e konsideron atë një rrezik për sigurinë.

Por Gjermania akuzoi Uashingtonin për ndërhyrje në punët e brendshme, ndërsa Rusia dhe zyrtarët e BE gjithashtu kritikuan sanksionet.

Kongresi votoi javën e kaluar dhe legjislacioni u nënshkrua nga Trump të premten.

Pse SHBA është kundër tubacionit?

Projekti gati 11 miliardë dollarë ($ 8.4bn) Nord Stream 2 ka zemëruar SHBA, dhe ligjbërësit republikanë dhe demokratë e kundërshtojnë atë.

Administrata Trump ka frikë se tubacioni do të bëjë që Rusia të ketë kontrollin e plotë të Rusisë mbi furnizimin me energji të Evropës dhe do të zvogëlojë pjesën e vet të tregut fitimprurës evropian për gazin natyror të lëngshëm amerikan.

Presidenti Trump ka thënë që tubacioni 1.225 km (760 milje), në pronësi të kompanisë shtetërore të gazit Rus, Gazprom, mund të shndërrojë Gjermaninë në një “peng të Rusisë”.

Si ka reaguar Gjermania?

Duke folur për një TV gjerman, Ministri i Financave Olaf Scholz tha se sanksionet ishin një shkelje e sovranitetit. “Varet nga kompanitë e përfshira në ndërtimin e tubacionit që të marrin vendimet e ardhshme”, tha ai.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka thënë se sanksionet janë “ndërhyrje në vendime autonome të marra në Evropë”.

Po BE dhe Rusia?

Sanksionet e SHBA gjithashtu kanë zemëruar Rusinë dhe Bashkimin Evropian, që thotë se duhet të vendosë për politikat e veta të energjisë.

Ministria e jashtme ruse gjithashtu kundërshtoi këtë veprim, dhe zëdhënësja e ministrisë Maria Zakharova akuzoi Uashingtonin për promovimin e një “ideologjie” që pengon konkurrencën globale.

Kompania që po ndërton Nord Stream 2 konfirmoi se do të ndërtojë tubacionin sa më shpejt të jetë e mundur, pavarësisht sanksioneve.

“Përfundimi i projektit është shumë i rëndësishëm për sigurinë e furnizimit evropian. Ne, së bashku me kompanitë që mbështesin projektin, do të punojmë për përfundimin e tubacionit sa më shpejt të jetë e mundur,” tha ai.

Pse diskutohet kaq shumë për Nord Stream 2?

Rusia aktualisht furnizon rreth 40% të furnizimeve me gaz të BE-së, pak përpara Norvegjisë, e cila nuk është në BE, por merr pjesë në tregun e saj të vetëm. Tubacioni i ri do të rrisë sasinë e gazit që kalon nën Baltik në 55 miliardë metra kub në vit.

Mosmarrëveshjet midis kombeve të BE-së ishin aq të forta sa që, në fillim të këtij viti, ata madje kërcënuan se do të pengonin plotësisht projektin.

Bizneset në Gjermani, ndërkohë, kanë investuar shumë tek ky projekt. Kancelarja Merkel është përpjekur të sigurojë shtetet e Evropës Qendrore dhe Lindore që tubacioni nuk do ta bënte Gjermaninë të varur nga Rusia.

Në maj, aktivistët e klimës kundërshtuan përdorimin e karburanteve fosile në një pjesë të tubacionit të gazit Nord Stream 2 në Gjermani. Ata thanë se projekti do të ishte më i dëmshëm për mjedisin sesa kishin pretenduar autoritetet.

Përkthyer dhe përshtatur nga BBC/ konica.al