MENU
klinika

Mos i mbani lotët

Pesë problemet që e qara mund t’jua zgjidhë!

24.12.2019 - 14:31

Sidoqoftë, shoqëria shpesh e sheh të qarën si një shenjë dobësie. Por nëse ju vjen për të qarë, mos i mbani lotët. Ato me të vërtetë kanë më shumë përfitime shëndetësore nga sa mendojmë.

Ky artikull hedh dritë mbi disa nga përfitimet shëndetësore të të qarit.

  1. Stresi

Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarat mund t’i ndihmojnë njerëzit të pushojnë gjatë kohës stresuese. Rezultatet e të qarit nuk janë të menjëhershme, dhe mund të duhen disa minuta para se trupi të fillojë të qetësohet.

Sipas studiuesve, e qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS). Kur aktivizohet, PNS ka një efekt qetësues në tru.

  1. Tensioni i gjakut

Presioni i lartë i gjakut mund të çojë në disa çështje serioze shëndetësore si goditje në zemër, sulm në zemër, dështim në zemër, çmenduri dhe madje edhe dështim të veshkave. Por lajmi i mirë është se sipas disa studimeve, të qarat jo vetëm që ul tensionin e gjakut dhe e mban atë nën kontroll, por një seancë e qarë e fortë mund të rregullojë edhe pulsin.

  1. Akumulimi i toksinave

Lotët që rrjedhin nga sytë tuaj ndërsa qajnë mund të pastrojnë mbeturinat, si tymi dhe pluhuri, nga sytë. Gjithashtu, kur qajmë, lotët tanë lajnë toksinat që grumbullohen në trup për shkak të stresit. Kjo heqje e toksinave ndihmon në uljen e niveleve të kortizolit në trup, duke rezultuar kështu në një gjendje shpirtërore më të lehtë. Prandaj, nuk është për t’u habitur që ne shpesh ndiejmë që peshimi largohet pas një seance të mirë të qarë.

  1. Lëkundjet e humorit

Nëse po pyesni veten pse sjellja juaj është bërë agresive dhe vazhdoni të ndjeheni të shqetësuar dhe irrituar kohët e fundit, atëherë duhet të dini që nuk mund të ketë përgjigje përfundimtare. Lëkundjet e humorit mund të ndodhin për arsye të ndryshme. Një arsye e tillë është akumulimi i manganit në trup.

Kur qajmë, kjo mangan i tepërt rrjedh nga trupi së bashku me lotët tanë. Kjo zvogëlon përqendrimin e tij në trup, dhe, si rezultat, ju bën të ndjeheni të qetë dhe të përqendruar.

  1. Dhimbje

Kur kemi dhimbje fizike, disa lot shpesh shpërthejnë në mënyrë të pavullnetshme. Kjo është mënyra e trupit për të zvogëluar ndjesinë e dhimbjes. Hulumtimet kanë zbuluar se përveç të qenit qetësues, duke derdhur lotë emocional çliron oksitocinën dhe endorfinat. Këto kimikate i bëjnë njerëzit të ndjehen mirë dhe gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjet fizike dhe emocionale.

Mos harroni se lotët mund të derdhen si për shkak të dhimbjes ashtu edhe lumturisë. Qaj shpesh? A ndjeheni të lehtësuar më pas?

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN