MENU
klinika

Sezonet ku u vendosen rekorde

Pesë titujt historikë në Premier League

28.12.2019 - 16:36

Liverpool shkoi në plus 13 pikë nga ndjekësi më i afërt dhe titulli duket më afërt se kurrë pas 26 vitesh pritje. Vetëm ndonjë e papritur e madhe do t’i hiqte titullin Të Kuqve.

Në fakt, nuk është hera e parë në historinë e Premier League që kryesuesit kanë garuar qartë dhe natyrisht në fund kanë fituar titullin. Po japim pesë shembuj:

1999-2000

Manchester United mund të ketë hyrë në sezonin 1999/2000 si kampionë evropianë dhe fitues të trefishtë, megjithëse mbizotërimi i tyre i futbollit anglez do të arrinte nivele të reja sezonin e ardhshëm.

United fitoi 11 ndeshje radhazi, për të përfunduar me një rekord të atëhershëm, 91 pikë dhe 18 pikë të pastra nga Arsenali i vendit të dytë.

2003-04

Arsene Wenger me Arsenal bëri mrekullinë në sezonin 2003/04. Topçinjtë përfunduan në krye, 11 pikë para ndjekësve. Thierry Henry shënoi 30 gola.

Arsenal e përfundoi sezonin me 90 pikë , vetëm një skuadër e kishte kaluar (rekordi i lartpërmendur i vendosur nga Manchester United katër vjet më parë).

2004-05

Chelsea, i mbështetur nga miliarderi Roman Abramovich, por edhe ardhja e Jose Mourinho në verën e 2004, do ta lartësonte klubin në një status të ri si më të mirën e futbollit anglez.

Mourinho e riktheu Chelsean kampion pas 50 vitesh, duke thyer rekordin e pikëve në Premier League, 95, duke humbur vetëm një herë gjatë gjithë sezonit dhe mbyllur 12 para vendit të dytë dhe pësuar vetëm 15 gola.

2014-15

Mourinho do të kthehej për një magji të dytë në “Stamford Bridge”. “Special One” do t’i jepte titullin e tretë Chelsea, tetë pikë para sfiduesve më të afërt Manchester City.

John Terry u bë lojtari i parë që nga Gary Pallister që luajti çdo minutë të sezonit. Asnjë ekip nuk ka kaluar më shumë ditë (274) në krye të Premier League në një sezon të vetëm se Chelsea.

2017-18

Është sezoni i Manchester Cityt e Pep Guardiolës, duke vendosur një mori të tërë rekordesh. City do të fitonte 19 nga 20 ndeshjet e para për të zhvilluar një epërsi të madhe në krye, duke përfshirë Liverpool (5-0), Watford (6-0) dhe Crystal Palace (5-0) radhazi.

City e përfundon me një rekord në Premier League, 100 pikë, plot 32 fitore, 106 gola të shënuar, 18 fitore radhazi. City e mbylli 19 pikë para rivalit Manchester United, diferenca më e madhe e arritur ndonjëherë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN