MENU
klinika

Paralajmërimi i fundit

Pse Erdogan vazhdon të “provokojë” SHBA-në?

16.12.2019 - 17:42

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan kërcënon të mbyllë dy baza të NATO-s nëse SHBA vendos sanksione për blerjen e një sistemi raketash ruse nga Turqia, duke përshkallëzuar një konflikt që vazhdon në aleancën ushtarake.

Lira rad he kjo ishte, rënia më e madhe midis monedhave të tregut në zhvillim, pas paralajmërimit të Erdoganit për hakmarrje të mundshme.

“Nëse është e nevojshme ta mbyllim, ne do ta mbyllnim Incirlik,” i tha ai televizionit AHaber të dielën. “Nëse është e nevojshme, ne do të mbyllnim edhe Kurecik.”

Kërcënimi i Erdogan është shenja më e qartë që konflikti i Turqisë me SHBA rrezikon të përkeqësohet.

Turqia po vazhdon marrëveshjen e saj për raketat ruse S-400 dhe planifikon të nënshkruajë një marrëveshje me Moskën për të prodhuar së bashku raketa.

Anëtarët e NATO-s thonë se blerja është e papajtueshme me anëtarësimin në bllok të Ankarasë dhe Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë i Senatit të SHBA ka votuar për të vendosur sanksione.

Turqia i duhet Rusisë në marrëveshjen e prodhimit të raketave pas paralajmërimeve të NATO-s.

“Nëse ata vendosin masa të tilla si sanksionet në fuqi, atëherë ne do të përgjigjenim bazuar në reciprocitet,” tha Erdogan.

“Është shumë e rëndësishme për të dyja palët që SHBA të mos ndërmarrin hapa të tile në marrëdhëniet tona.”, shtoi ai.

Pohueshmëria e Turqisë si fuqi rajonale e bën atë më pak të gatshëm të bëjë kompromis në mosmarrëveshjen e saj me shefin e saj aleat të NATO-s.

SHBA ka paralajmëruar se Turqia mund të përballet me dëbimin nga programi F-35 i Lockheed Martin Corp dhe gjithashtu të përballet me sanksione.

Erdogan paralajmëroi gjithashtu SHBA që të mos e njohë si “gjenocid” vrasjen masive të armenëve të Perandorisë Osmane një shekull më parë.

Ai tha se parlamenti i Turqisë mund të hetojë nëse SHBA zbatoi një politikë të genocidit sistematik të amerikanëve vendas.

Nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”