MENU
klinika

Nga The Washington Post

Putin ka bërë realitet dy ëndrrat më të mëdha!

06.12.2019 - 18:57

Tani që zgjedhjet e përgjithshme të Britanisë, po afrojnë, të djathtët dhe të majtët po akuzojnë njëri-tjetrin se janë pala e favorizuar e Kremlinit.

E vërteta është më e thjeshtë: Cilido qoftë rezultati i zgjedhjeve, Rusia tashmë ka fituar.

Për dekada të tëra, Mbretëria e Bashkuar ka përqafuar oligarkët rusë, paratë e ndyra dhe blerësit e pasurive të patundshme luksoze.

Premtimi i Johnson për të vazhduar Brexit shoqërohet nga përpjekja për të siguruar sa më shumë marrëveshje tregtare të jetë e mundur. Për ironi, kjo do ta bëjë Britaninë më shumë si Gjermania, e cila ka kohë që i ka dhënë përparësi lidhjeve të saj tregtare me Rusinë ose Kinën, duke mbështetur ndikimin e tyre në Evropë.

Me pak fjalë, është biznesi, jo siguria kombëtare, që vjen i pari. Gjatë viteve të fundit, ky qëndrim i ri është reflektuar në një trend të mrekullueshëm: interesat e biznesit të lidhur me Rusinë ose shtetasit e dyfishtë rusë janë bërë gjithnjë e më të spikatur midis donatorëve të mëdhenj të konservatorëve.

Po sikur Corbyn të zinte vendin në Downing Street? Me Presidentin Trump në Shtëpinë e Bardhë, kjo do t’i linte të dy vendet të kryesuara nga dikush që dëshiron që marrëdhënia e veçantë të dështojë..

Këto zgjedhje, nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të mirë për Putinin. Të dyja, ndarja e BE dhe dobësimi i NATO-s kanë qenë ëndrra afatgjata të Rusisë.

E gjithë kjo po ndodh në një moment kur evropianët, të nxitur nga presidenti francez Emmanuel Macron, janë më të gatshëm se kurrë për të bërë një sy qorr ndaj Kremlinit.

Nga The Washington Post

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Cila është "shënjestra" e radhës?

Putin nuk do të ‘ngatërrohet’ më me NATO-n