MENU
klinika

"Vetëm Rusia e ka "

Putin zbulon një tjetër raketë të rrezikshme hipersonike

25.12.2019 - 15:43

Presidenti Vladimir Putin zbuloi sot një tjetër raketë hipersonike të re, dhe u mburr duke thënë se Rusia është i vetmi vend që i ka vendosur ato.

Putini tha se një version i ri me bazë tokën i raketës ‘të pandalshme ’të Zirkonit mund të godiste shpejtësinë e Mach 9, rreth 7,000 mph.

Ai tha se për herë të parë në histori Rusia ka një avantazh në krijimin e një klase të re të armëve, në dallim nga e kaluara kur ishte në një konflikt me Shtetet e Bashkuara.

Përveç Zirkonit, ai tha se njësia e parë e pajisur me mjetin hipersonik të avionëve Avangard do të përdoret këtë muaj, ndërsa raketat hipersonike të Kinzhal të nisura nga ajri tashmë janë përdorur.

Putin përmendi për herë të parë Avangard-in dhe Kinzhal në mars 2018.

Putin tha atëherë se Avangardi mund të fluturojë në atmosferë 20 herë më shpejt se zëri.

Ai vuri në dukje se aftësia e armës për të ndryshuar rrjedhën e saj dhe lartësinë e saj në rrugën drejt një objektivi e bën atë të imunizuar nga përgjimi i armikut.

Duke folur të martën, ai e përshkroi Avangardin si një “armë të së ardhmes, e aftë të depërtojë në sistemet ekzistuese dhe të ardhshme të raketave”.

Kinzhal, hyri në shërbim me forcat ajrore ruse vitin e kaluar.

Putin ka thënë se raketa fluturon 10 herë më shpejt se shpejtësia e zërit, ka një gamë prej më shumë se 1.250 milje.

Ushtria tha që është e aftë të godasë si objektivat në tokë ashtu edhe anijet marina.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera gjithashtu kanë punuar në krijimin e armëve hipersonike, por ato ende nuk janë përdorur.

Përkthyer dhe përshtatu nga Daily Mail/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Akuzat e Rusisë dhe Kinës

“SHBA po nxit garën e re të armëve”


“Fëmija i ëmbël, i kthyer në vrasës gjakftohtë!”

Profili kontradiktor i atentatorit të Trump

Presidenti francez e ka edhe një “as nën mëngë”

Franca ende në “udhëkryq”, Macron pranon dorëheqjen e Attal

Çfarë dihet sot për 70-vjetorin e saj

DW: Angela Merkel, figurë simbol për Europën!

Një takim i rëndësishëm do të mbahet në nëntor

Orban ia arrin qëllimit, Ukraina “shtrin dorën” për paqe