MENU
klinika

Protestat në Hong-Kong

Rusia është aleatja më e mirë që mund të ketë Kina!

11.12.2019 - 19:03

Protestat në Hong-Kong kanë udhëheqës të fshehur. Zyrtarët amerikanë po “bashkëpunojnë hapur” me lëvizjen. Dhe demonstruesit mund të “shkatërrojnë” Hong-Kongun. Duket e njohur?

Këto vërejtje vijnë nga një dokumentar i publikuar nga kanali i lajmeve në gjuhën angleze, i mbështetur nga Moska, Russia Today. Pasi videoja e RT, e quajtur Hong-Kongu i Pamaskuar, u shpërnda këtë muaj në platformën kineze të mediave sociale Weibo, ajo u lavdërua për ofrimin e versionit “të vërtetë” të ngjarjeve në Hong-Kong.

“Kjo është media e vetme perëndimore që guxon të flasë të vërtetën,” tha përdoruesi Yan Huang Gua Ricky.

Në YouTube, ku videoja u publikua në 29 nëntor dhe u etiketua si e financuar “tërësisht ose pjesërisht nga qeveria ruse”, ka 85,000 shikime dhe më shumë se 1.800 komente, kryesisht lavdërime për RT dhe kritika për SHBA-në, e konsideruar si “ problemi më i madh” në botë.

Kjo nuk është hera e parë që Rusia i ka bërë jehonë qëndrimit të Kinës për protestat në Hong-Kong. Në gusht, Moscow Times raportoi që të dy vendet planifikuan të takoheshin për të diskutuar mbi “ndërhyrjen amerikane”.

Pekini është përpjekur t’i konsiderojë protestat e Hong-Kongut jashtë shtetit si një lëvizje separatiste me energji ekstremiste duke përdorur media të drejtuara nga shteti dhe përmes llogarive të rreme në Twitter.

Tani, të dy vendet po përpiqen të punojnë së bashku.

“Kina ka studiuar strategjitë propaganduese të Rusisë”, tha Wu Qiang, një ish-pedagog i politikës në Universitetin e Kinës Tsinghua në Pekin.

Ndërkohë, Hong Kong Leaks, një faqe në internet që do të përdoret për të zbuluar detaje personale të disa figurave pro-demokracisë në Hong Kong, varet nga një shërbim rus, sipas Institutit të Mendimeve të Institutit të Politikave Strategjike Australiane.

Në përgjithësi, Kina dhe Rusia kanë krijuar lidhje më të ngushta, pjesërisht të nxitura nga rritja e tensioneve me SHBA.

Presidenti kinez Xi Jinping, i cili ka vizituar Rusinë pothuajse 30 herë në gjashtë vjet, e quajti udhëheqësin rus “mikun dhe kolegun më të mirë”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN