MENU
klinika

Rrëzimi i koalicionit dhe zgjedhje të reja

Salvini është gati të rikthehet!

04.12.2019 - 13:13

Pasi Matteo Salvini i Italisë nuk e rrëzoi dot qeverinë e tij këtë gusht, duke mos arritur të detyrojë zgjedhje të reja, mendohej se ai kishte arritur fundin.

Por kushdo që mendon se fenomeni Salvini ka hedhur në erë veten e tij rrezikon të pësojë një tronditje.

Salvini, drejtuesi i Lidhjes, ka qenë larg vëmendjes këto ditë, i privuar nga statusi i tij si Ministër i Brendshëm dhe zëvendëskryeministër, por partia e tij është më e fortë se kurrë, thonë analistët.

Frika nga populistët duket se u zhduk pas zgjedhjeve për Parlamentin Evropian në maj, dhe kur ai u largua nga qeveria.

Në vend që të jetë një produkt i një populizmi ndërkufitar, rritja e tij reflekton rimodelimin e peizazhit politik Italian, dhe veçanërisht rrëzimin e Forza Italia të Silvio Berlusconit.

Sondazhet e fundit të opinioneve tregojnë se nëse nesër do të mbaheshin zgjedhjet, Salvini jo vetëm që do të bëhej lehtësisht kryeministër, por që një koalicion i Lidhjes, Vëllezërit post-fashistë të Italisë dhe pjesa tjetër e Forza Italia e Berlusconit do të kishin një shumicë absolute në parlament.

kolana e librave

Salvini i dha fund koalicionit me Lëvizjen Pesë Yje gjatë verës, dhe tani ata janë bashkuar me Partinë Demokratike në qeveri.

Udhëheqësi i Lidhjes ka kërkuar vazhdimisht një “tronditje fiskale” për ekonominë e vendit. Këshilltarët thonë se ai zgjodhi t’i jepte fund koalicionit pikërisht sepse e dinte se do të ishte e pamundur të zbatoheshin këto masa në buxhetin e këtij viti.

Ndërsa koalicioni aktual po kalon një krizë të brendshme, Salvini është duke pritur fitoren në zgjedhjet rajonale në Emilia Romagna në janar, një rajon që përfaqëson zemrën e së majtës italiane.

Fitorja këtu, këshilltarët e partisë besojnë, do të ishte katalizatori për të rrëzuar qeverinë dhe për të detyruar mbajtjen e zgjedhjeve të reja kombëtare.

Salvini mund të jetë duke përgatitur një rikthim triumfues në Romë më shpejt nga sa pritet.

Nga Financial Times