MENU
klinika

Marrëdhëniet me Turqinë

SHBA duhet t’i mendojë dy herë veprimet!

19.12.2019 - 12:11

Kriza e vazhdueshme në marrëdhëniet SHBA-Turqi dhe sanksionet amerikane kundër Turqisë ofrojnë një mundësi për Shtetet e Bashkuara të rishikojnë politikat dhe të krijojnë një vizion të ri për partneritetin.

Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit javën e kaluar planifikoi të vendosë sanksione ndaj Turqisë për blerjen e mbrojtjes së raketave S-400 ruse dhe ofensivën e saj të fundit në Siri.

Senati atëherë unanimisht kaloi rezolutën e gjenocidit armen, pasi senatorët republikanë kishin bllokuar tri herë mocionin, dhe të martën kaloi një projekt-ligj mbrojtës që gjithashtu bën thirrje për sanksione kundër Turqisë dhe ndalon shpërndarjen e avionëve luftarakë F-35.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka hedhur poshtë vendimin e Senatit që e quan gjenocidin armen si “të pavlefshëm” dhe kërcënoi të mbyllë një bazë të NATO-s në juglindje të Turqisë, si dhe bazën ajrore të Incirlik, e cila përdoret nga forcat amerikane, në përgjigje të sanksioneve amerikane.

Kjo shihet me një sy pozitiv nga Nate Schenkkan, drejtor për kërkime speciale në Freedom House.

“Ndoshta nuk duam divorcin, ne duam një ndarje të përkohshme,” shkroi Schenkkan për Ahval. “Por nuk ka dyshim që SHBA akoma ka interesa që duhet të mbrojë, sepse marrëdhëniet dypalëshe janë bërë kaq të paqëndrueshme.”

“Këto kanë të bëjnë me politikën e brendshme të SHBA dhe me politikën e Turqisë,” tha ai. “Kjo nuk është një mënyrë e mirë për të marrë vendime të mëdha për atë që është akoma një aleat dhe partner shumë i rëndësishëm.”

Në disa pastime në Twitter  të hënën, Uzgür Ünlühisarcıklı, drejtori i zyrës së Ankarasë së Fondit Gjerman Marshall, parashikoi që sanksionet e SHBA do të dëmtojnë rritjen e ekonomisë së Turqisë dhe ndoshta e shtyjnë Erdoganin të kërkojë zgjedhje të parakohshme.

Që kur Turqia filloi ofensivën e saj verilindore të Sirisë më 9 tetor, nacionalizmi ka nxitur mbështetjen për Erdogan.

Kjo lloj retorike fushate, e kombinuar me tensionet e SHBA-Turqisë në lidhje me sanksionet, marrëveshjen S-400 dhe ofensivën e Turqisë në verilindje të Sirisë, është zvogëluar në shtetësinë nga të dy palët.

Sipas një sondazhi të Pew Research javën e kaluar, vetëm 2 përqind e turqve i shohin Shtetet e Bashkuara si një aleat, nga 4 përqind në 2007, dhe gati gjysma e turqve të anketuar (46 përqind) i shohin Shtetet e Bashkuara si kërcënimin kryesor për Turqi.

Një sondazh i YouGov muajin e kaluar zbuloi se vetëm 6 përqind e amerikanëve e shohin Turqinë si një aleat, ndërsa rreth 43 përqind e shohin Turqinë si armike.

Schenkkan argumentoi se Shtetet e Bashkuara duhet të mbështesin dhe financojnë gazetari të pavarur në Turqi, si dhe aktivistë dhe mbrojtës të të drejtave të njeriut, në një përpjekje për të mbajtur derën e hapur për një partneritet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…