MENU
klinika

Raporti i Wall Street Journal i gabuar

SHBA vendos të bëjë paqe me Iranin?

05.12.2019 - 15:21

Pentagoni thotë se raporti i Wall Street Journal për 14,000 trupa shtesë amerikane për të kundërshtuar Iranin “është i gabuar”.

Pentagoni ka mohuar një raport që Shtetet e Bashkuara po përgatiten për të dërguar edhe 14,000 trupa në Lindjen e Mesme përballë një kërcënimi të perceptuar nga Irani.

Wall Street Journal të mërkurën raportoi se vendosja e mundshme do të përfshinte “dhjetëra” më shumë anije dhe do të dyfishohej numri i trupave të shtuara në forcat amerikane në rajon që nga fillimi i këtij viti, duke përmendur zyrtarë të paemërtuar amerikanë.

Gazeta thoshte se presidenti amerikan Donald Trump mund të marrë një vendim për forcimin e trupave që në fillim të këtij muaji.

Por Pentagoni kundërshtoi saktësinë e raportit.

“Për të qenë të qartë, raportimi është i gabuar. SHBA nuk është duke konsideruar dërgimin e 14,000 trupave shtesë në Lindjen e Mesme,” tha zëdhënësja Alyssa Farah në Twitter.

Rajoni ka parë një seri sulmesh ndaj anijeve dhe një sulm të dronit dhe raketave në instalimet e naftës saudite në shtator për të cilat është fajësuar Irani.

Uashingtoni tashmë ka pranuar praninë e vet ushtarake në Gjirin Persik dhe zgjeroi sanksionet ekonomike ndaj Teheranit, duke ngritur tensionet në të gjithë rajonin.

Në mes të nëntorit, transportuesi i avionëve amerikanë ‘Abraham Lincoln’ lundroi nëpër ngushticën e Hormuzit në një shfaqje forcash që synonte të siguronte aleatët e shqetësuar për kërcënimin e Iranit.

Në tetor, shefi i Mbrojtjes Mark Esper njoftoi se dy skuadrone luftarake dhe bateri shtesë të mbrojtjes raketore po dërgoheshin në Arabinë Saudite, për një total prej rreth 3,000 trupash të reja.