MENU
klinika

Problemet e koalicionit të Merkelit

Si Evropa do të përfitojë nga kriza e Gjermanisë…

02.12.2019 - 17:41

Norbert Walter-Borjans dhe Saskia Esken, udhëheqësit e rinj të Social Demokratëve të Gjermanisë (SPD), mund të jenë gati t’i bëjnë një nder Gjermanisë dhe Evropës.

Kjo nuk është falë cilësive që ata posedojnë. Përkundrazi, kjo është për shkak se ata mund të duan të heqin partinë e tyre nga koalicioni me bllokun e djathtë të kancelarit Angela Merkel, një mundësi që mund të shkaktojë një krizë të plotë të qeverisë.

Qeveria aktuale e ekonomisë më të madhe të Bashkimit Evropian ka shumë nevojë për ndryshime.

Pothuajse përçdo sfidë madhore me të cilën përballet Evropa sot, fleksibiliteti dhe udhëheqja gjermane është po aq e nevojshme sa dhe e munguar.

Zona e euros mund të ketë probleme, dhe Gjermania është ekonomia që mund të ndihmojë më së shumti, me një stimul të madh fiskal.

Në një kohë trazirash gjeopolitike, Evropa gjithashtu duhet të rimendojë lidhur me gatishmërinë dhe aleancat e saj ushtarake.

Megjithatë, Berlini vazhdon të kundërshtojë thirrjet nga aleatët e tij të NATO-s për të shpenzuar më shumë për ushtrinë e saj, e cila nuk është e përgatitur për mbrojtjen e Evropës Lindore kundër Rusisë.

Qeveria u përpoq të hartojë një plan për të trajtuar ndryshimet klimatike kohët e fundit. Por paketa është qesharake, dhe e paqartë.

kolana e librave

Reforma e fundit e madhe ekonomike e Gjermanisë u zhvillua nën udhëheqjen e paraardhësit të saj, Gerhard Schroeder. Në 14 vitet e saj në pushtet, ajo nuk ka provuar asgjë kaq të madhe.

Më e mira që mund të thuhet për koalicionin aktual është se i mbijetoi krizës së refugjatëve të 2015-16 dhe rendit të rivendosur më vonë. Po, palët kontrolluan shumicën e projekteve për të cilat ranë dakord kur rinovuan me dëshirë partneritetin e tyre qeverisës në fillim të vitit 2018. Por kjo ishte një listë e nënshkruar nga partnerët e koalicionit që haptas mashtrojnë njëri-tjetrin.

Efekti është që Gjermania dhe Merkel, kanë humbur rolin e tyre drejtues. Kjo ka lënë një vakum në zemrën e Evropës, të cilën Presidenti i Francës Emmanuel Macron po përpiqet të plotësojë.

Ai ka bërë disa pyetje, duke pritur mbështetje, ose të paktën përgjigje, nga Gjermania. Heshtja në Berlin ka qenë shurdhuese.

Javët dhe muajt e ardhshëm do ta ndryshojnë historinë në Gjermaninë e pasluftës, e cila nuk është mësuar me një trazirë të tillë. Por sapo pluhuri të zhduket, mund të ringjallet debati politik dhe hartimi i politikave.

Për hir të Gjermanisë dhe Evropës, përpjekjet janë të nevojshme.

Andreas Kluth është anëtar i bordit editorial të Bloomberg. Ai më parë ishte kryeredaktor i Handelsblatt Global.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Autoriteti i kancelares vihet në provë...

Datat kur Merkel do të “luftojë” këtë vjeshtë

"Gjermania, qendra e Bashkimit Europian"

Evropa në duart e pasardhësve të Merkelit…