MENU
klinika

Nga Foreign Policy

Si Putin “orkestron” gjithçka që ndodh në Amerikë…

11.12.2019 - 17:02

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov vizitoi Shtëpinë e Bardhë të martën, dhe pa dyshim se shijoi mosfunksionimin politik që e rrethonte atë.

Kryetarja e Demokratëve, Nancy Pelosi nuk lodhet kurrë duke thënë: “Të gjitha rrugët të çojnë te Putin”.

Demokratët, të mbështetur nga e gjithë bashkësia e inteligjencës amerikane dhe FBI, thonë se Rusia ka orkestruar pothuajse të gjitha ndërhyrjet në politikën e SHBA.

Trump dhe kolegët e tij republikanë kanë thënë që Ukraina është fajtore. Shumë shpresojnë që elektorati amerikan të zgjidhë të gjitha këto vetë në vitin 2020: Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, të hënën i kërkoi “popullit amerikan që të jetë konsumator i zhytur në informacion”.

“Vladimir Putin, edhe një herë, duhet të jetë duke hapur shampanjë në Kremlin pasi ai gëzon që Komuniteti ynë i Inteligjencës paralajmëroi publikisht në janar 2017 se ‘ndikimi në zgjedhjet presidenciale të SHBA 2016’ ishin shprehja më e fundit e dëshirës së Moskës për të shkatërruar rendin demokratik liberal të udhëhequr nga SHBA”, tha David Kris, një ish-ndihmës i avokatit të përgjithshëm përgjegjës i Divizionit të Sigurisë Kombëtare të Departamentit të Drejtësisë.

“Putini donte që Trump të zgjidhej në vitin 2016 dhe dëshiron që ai të rizgjidhet në vitin 2020, por kjo nuk do të thotë që ai dëshiron një president të fuqishëm që drejton Amerikën”, tha Scott Horton, një avokat për të drejtat e njeriut.

Rudy Giuliani, i cili sapo ishte kthyer nga një udhëtim tjetër në Ukrainë, është gjithashtu i lidhur me Kremlinin.

Duhet të theksohet se edhe Trump u bë financiarisht duke parë Rusinë dhe ish-zyrtarët sovjetikë gjatë karrierës së tij të gjatë, të ashpër në pasuri të paluajtshme.

Sipas një hetimi të Politikës së Jashtme në fund të vitit të kaluar, në një kohë kur Trump gati i falimentuar, ishin paratë e huaja që luajtën një rol të madh në ringjalljen e pasurisë së tij.

Pjesa më e madhe e këtyre parave erdhën në formën e investimeve nga Rusia dhe ish-republikat Sovjetike.

Por siç ndodh pothuajse gjithmonë, nuk ka prova që këto para shkojnë drejtpërdrejt te Putini apo Kremlini.

Ass nuk ka prova që Putini dhe shërbimet e tij të inteligjencës mund të kishin parashikuar dhe orkestruar gjithçka që po ndodh tani në Uashington.

Pra, disa vështirësi e presin Amerikën në vitin 2020.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Krijimi, zgjerimi, kërcënimet

70-vjetori i NATO-s dhe sfidat e aleancës