MENU
klinika

Po përfiton nga situata

Si Putin po e mashtron Erdoganin…

16.12.2019 - 19:21

Një vendim i ligjvënësve amerikanë për të sanksionuar Turqinë ka të ngjarë ta çojë Ankaranë më tej drejt Moskës, duke theksuar përsëri politikat e zgjuara, oportuniste të Presidentit Vladimir Putin në Lindjen e Mesme.

Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit miratoi një projekt-ligj javën e kaluar për të sanksionuar Turqinë për pushtimin e saj në verilindje të Sirisë, të cilën disa vëzhgues e kanë përshkruar si një përpjekje për spastrim etnik, dhe blerjen e saj të mbrojtjes raketore S-400 të Rusisë.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu u përgjigj duke thënë se sanksione të tilla mund ta shtyjnë Turqinë të kërkojë forca amerikane të tërhiqen nga Baza Ajrore e Incirlik, ku janë ruajtur rreth 50 raketa bërthamore amerikane.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Mark Esper javën e kaluar shprehu frikën se Turqia po shkonte drejt Rusisë.

Dimitar Bechev, bashkëpunëtor në Këshillin Atlantik, pranoi se Putin po shijonte tensionet.

“Sigurisht që blerja e S-400 dhe vendosja e tij dërgon një sinjal shumë të fortë se Turqia po ndjek një politikë të jashtme autonome, e cila është muzikë në veshët e Kremlinit,” i tha ai Ahval.

Rezultati është një “martesë me interes”, me dy vendet që bashkëpunojnë për shitjen e armëve dhe në Siri, por duke mbështetur palët kundërshtare në Libi, për shembull.

Kjo mungesë e përgjithshme e aleancave të thella i lejon Moskës të vihet në dispozicion të partnerëve të mundshëm në situata të caktara, si Turqia gjatë konflikteve të vazhdueshme me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të NATO-s.

Këto tensione ka të ngjarë të shtohen akoma nëse Shtetet e Bashkuara vendosin sanksione dhe Turqia vazhdon sjelljen e saj agresive në Mesdheun lindor.

“Edhe nëse Turqia nuk po shkëputet nga NATO, pamja e jashtme e një përleshje të thellë dhe kriza periodike është ajo që i shërben Rusisë më shumë se gjithçka,” tha Bechev.

“Përfitimi nga krizat e njerëzve të tjerë është një strategji shumë e zgjuar”, shtoi ai.

Përkthyer dhe përshtatur nga Ahval

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Jo vetëm në Rusi, Hong-Kong...

Edhe demokracitë perëndimore po ‘sëmuren’