MENU
klinika

Çfarë dëgjoi bota në vitin 2019?

‘Top 5’ artistët më të dëgjuar të dekadës

04.12.2019 - 13:52

Spotify ka zbuluar artistët më të dëgjuar të dekadës, me Drake që renditet në vendin e parë.

Ed Sheeran renditet i dyti në listën e artistëve më të transmetuar globalisht midis viteve 2010 dhe 2019.

Post Malone ishte artisti i tretë më i dëgjuar për dekadën, duke marrë më shumë se 6.5 miliardë prurje nga fansat në mbarë globin vetëm këtë vit.

Ariana Grande u rendit në vendin e katërt, duke lënë pas emra të njohur si Rihanna, Taylor Swift, Sia dhe Beyoncé, falë performancës mbresëlënëse dhe albumeve të saj jashtëzakonisht të njohur “Sweetener” dhe “Thank U, Next”.

Eminem plotësoi listën më të mirë të pesë dekadave.

Artistët më të dëgjuar të dekadës:

Drake

Ed Sheeran

Post Malone

Ariana Grande

Eminem

Artistet femra më të dëgjuar të dekadës:

Ariana Grande

Rihanna

Taylor Swift

Sia

Beyoncé

Artistët meshkuj më të dëgjuar të dekadës:

Drake

Ed Sheeran

Post Malone

Eminem

The Weeknd

Këngët më të dëgjuara të dekadës:

“Shape of You” – Ed Sheeran

“One Dance”  – Drake, Kyla, WizKid

“rockstar (feat. 21 Savage)” – 21 Savage, Post Malone

“Closer” – Halsey, The Chainsmokers

“Thinking out Loud” – Ed Sheeran

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN