MENU
klinika

Ndërron rolet me Amerikën?

Turqia nuk ia ka më nevojën askujt!

17.12.2019 - 20:09

Turqia po sillet si një vend i fuqishëm që nuk ka nevojë për mbështetjen e askujt.

Pothuajse si një superfuqi. Ajo shfrytëzon çdo mundësi për të treguar se është e vendosur të bëjë atë që dëshiron të bëjë, pa marrë parasysh reagimet e bashkësisë ndërkombëtare, përfshirë ato të Shteteve të Bashkuara.

Qëndrimi i ri i Ankarasë u konfirmua nga fjalimet, bisedat dhe intervistat e zyrtarëve kryesorë në qeverinë e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan që morën pjesë në Forumin e fundit të Doha.

Tre prej bashkëpunëtorëve më të afërt të Erdoganit, këshilltari special Ibrahim Kalin dhe ministrat e Punëve të Jashtme Mevlut Cavusoglu dhe i Mbrojtjes Hulusi Akar, theksoi se Turqia është e angazhuar për të realizuar planet e saj strategjike në Siri, pavarësisht nga ato që të tjerë thonë.

Duke iu drejtuar një publiku që përfshinte Sekretarin e Thesarit të SHBA Steven Mnuchin, Cavusoglu nuk hezitoi t’I drejtohej hapur Uashingtonin për reagimin e tij ndaj blerjes së sistemit të raketave S-400 ruse të Turqisë, duke thënë se Ankaraja e konsideron çështjen të mbyllur dhe i ftoi amerikanët të bëjnë të njëjtën gjë.

Duke dëgjuar zyrtarët turq që flasin, ju do të mendonit se rolet ishin ndërruar: që Turqia është superfuqia dhe Amerika thjesht aleate.

Erdogan është mbështetur financiarisht nga Katari, zyrtarët e presidentit turk nuk lanë asnjë dyshim për lëvizjet e tij të ardhshme.

Këto janë të përqendruara qartë në zbatimin e planeve të tij ambicioze, të vijnë ato që mund të, në Lindjen e Mesme dhe Mesdheun Lindor, nga Siria në Libi, pavarësisht nga ndonjë kritikë nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian apo kudo tjetër.

Prania e Turqisë në forumin historik dhe toni i zyrtarëve të saj kur ata iu drejtuan një audience ndërkombëtare nxorën në ajër arrogancën.

Fqinji tashmë i vështirë i Greqisë po bëhet gjithnjë e më i paparashikueshëm. Turqia nuk duket më e drejtuar nga mendimi racional.

Përkthyer dhe përshtatur nga Kathimerini/ Konica.al