MENU
klinika

Ja cilat janë

4 arsye pse duhet të hani bajame çdo ditë

06.01.2020 - 16:08

Ngrënia e bajames mund të shpëtojë fjalë për fjalë jetën tuaj. Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i ulët i arrave rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ndër arrat, bajamet janë të preferuarat jo vetëm për shijen e tyre, por edhe për përfitimet e tyre.

Sot  ne dëshirojmë të paraqesim 4 ndryshime të trupit tuaj kur hani bajame në baza ditore, të gjitha këto janë mbështetur nga shkenca.

 

1.Redukton aknet.

Sipas këtij studimi, pacientët me puçrra të rënda prezantuan rreth 9% më pak vitaminë E në rrjedhën e tyre të gjakut. Ngrënia e bajameve për të përmirësuar kushtet e lëkurës është një kurë tradicionale e vjetër e Lindjes së Mesme që doli të mbështetej nga shkenca. Bajamet janë të mbushura me vitaminë E dhe antioksidantë që mund t’ju ndihmojnë të kuroni puçrrat dhe rinovoni lëkurën tuaj nëse mund t’i rezistoni niveleve të larta të yndyrës .

 

2.Ndihmon për trajtimin e diabetit.

Ky studim tregoi se pacientët që vuajnë nga diabeti  ka të ngjarë të shohin që gjendja e tyre fizike të përmirësohet duke ngrënë bajame në baza ditore. Jo vetëm që ato ndihmojnë në bllokimin e arterieve duke ulur “kolesterolin e keq”, por ato gjithashtu kontribuojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak falë mineraleve të tyre.

 

3.Ndihmon për tu rikuperuar nga lindja.

India ka një traditë të gjatë të ngrënies së bajameve si një ilaç natyral për të rregulluar rrjedhën e zorrëve dhe për të fituar energji. Bajamet janë një përbërës thelbësor në dietat  dhe shpesh u rekomandohen grave pas lindjes për t’i ndihmuar ato të shërohen shpejt dhe të shmangin shenjat e strijave.

 

4.Kjo mund ta bëjë fëmijën tuaj më të zgjuar.

Siç u përmend më parë në këtë artikull, bajamet mund të përmirësojnë aktivitetin e trurit. Ngrënia e 74 gram bajame në javë mund ta bëjë fëmijën tuaj më të zgjuar, sipas një studimi të kryer nga shkencëtarët spanjollë që vëzhguan 2,208 gra shtatzëna. Fëmijët u monitoruan atëherë kur ishin 1, 5 dhe 8 vjeç. Fëmijët, nënat e të cilëve hanin bajame gjatë shtatëzanisë shënuan më shumë në testet e tyre të inteligjencës.