MENU
klinika

Ja cilat janë

5 gjëra që duhet t’i dimë për dhimbjen e kyçeve

23.01.2020 - 13:19

Rreth 100 milion amerikanë vuajnë nga dhimbje kronike, dhe dhimbja në gju është shkaku i dytë më i zakonshëm. Ndërsa përpiqeni të zbuloni se cila është arsyeja e dhimbjes në kyçe, është shumë e rëndësishme të kuptoni se është një simptomë e rrezikshme që ka nevojë për një ekzaminim të thelluar profesional dhe trajtim profesional.

Ne e dimë se shëndeti është një nga gjërat më të rëndësishme në botën tonë dhe gjetëm 5 gjëra në lidhje me dhimbjet e kyçeve që mund t’ju ndihmojnë.

 

  1. Kalciumi dhe vitamina D mund të lehtësojnë dhimbjen

Kishte një grup studimesh ku u vërtetua se vitamina D ishte në gjendje të lehtësonte dhimbjet e nyjeve. Gjithashtu, u vërejt se nyjet fillojnë të lëndohen më shumë kur mangësia nuk trajtohet. Është veçanërisht e rëndësishme të merrni vitaminën D me kalcium. Nuk do t’ju shërojë, por do të zvogëlojë inflamacionin dhe do t’i mbajë kockat tuaja të forta.

 

  1. Një dietë me antioksidantë mund të zvogëlojë inflamacionin

Një dietë e duhur, të cilën mjeku juaj mund të rekomandojë, do të lehtësojë dhimbjet e nyjeve. Ka disa ushqime që mund të ndihmojnë: peshku, vaji i ullirit, frutat, perimet dhe çaji i rrushit. Ato janë të përbëra nga gjëra që luftojnë inflamacionin. Gjithashtu, rrushi është i pasur me antioksidantë që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e dëmtimit të qelizave.

 

  1. Aktivitetet fizike mund të përmirësojnë gjendjen tuaj

Sigurisht, kur keni dhimbje në gju, nuk mund të hidheni të vraponi si një person i shëndetshëm, por kjo nuk do të thotë se duhet të shmangni të gjitha aktivitetet fizike. Edhe shëtitjet e gjata mund të jenë të mjaftueshme për t’ju ndihmuar të qëndroni në formë. Zakonisht mjekët rekomandojnë të bëni disa ushtrime speciale që nuk bëjnë presion në nyjet tuaja.

Ju lutemi, këshillohuni me mjekun tuaj se cilat lloj ushtrimesh janë më të mira për ju dhe mos u lodhni kur simptomat bëhen më të rënda.

 

  1. Duhet të keni kujdes me aplikimin e nxehtësisë dhe të ftohtit

Kini kujdes përpara se të aplikoni nxehtësi në një nyje që ju shqetëson. Ekzistojnë disa kushte kur është e ndaluar të ngrohni trupin tuaj: banja të nxehta, masazhe dhe sauna të përfshira. E njëjta gjë vlen edhe për aplikimin kubeve të akullit.

Nëse keni dhimbje të nyjeve, shkoni direkt te mjeku juaj dhe kërkoni testet e duhura për të shmangur pasojat e rrezikshme dhe për të kuptuar më mirë se çfarë mundeni ose nuk mund të bëni.

 

  1. Jo të gjitha dhimbjet e kyçeve janë artrit

Ndonjëherë është shumë e vështirë të diagnostikosh një person me dhimbje në nyje. Shumë simptoma të sëmundjeve janë të ngjashme. Nëse keni të paktën një nyje që ju lëndon, duhet të shkoni te një reumatolog. Vetëm një profesionist mund të dallojë artritin nga format e tjera të sëmundjeve të kyçeve.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sindromi Tuneli Carpal apo dicka tjetër?

A është artriti shkaku i dhimbjes së duarëve?

Ndihmon të humbisni disa kile të tepërta

Kjo limonadë lehtëson dhimbjen e kyçeve, inflamacionin…