MENU
klinika

Zbulojini

6 këshilla për mënyrën e trajtimit të mishrave të dhëmbëve!

11.01.2020 - 15:19

Rreth 600 milion njerëz përjetojnë  probleme të mishrave të dhëmbëve gjatë jetës së tyre. Por lajmi i mirë është se shumica e këtyre mund të kurohen në shtëpi.  Gjakderdhja e mishrave janë shenja e parë e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve si gingiviti dhe periodontiti më i rëndë.

Ne do t’ju ndihmojmë të trajtoni mishrat e dhëmbëve, si dhe t’ju tregojmë se si mund ta parandaloni gjakderdhjen plotësisht.

1. Përdorni garzë

Ashtu si me çdo gjakderdhje, mbajtja e një garze të lagur kundër zonës së gjakderdhjes do ta ndalojë atë. Por nëse mishrat e dhëmbëve janë një problem i rregullt, duhet të vizitoni një dentist.

 

2. Përdorni një kompresë të ftohtë për të zvogëluar ënjtjen dhe një kompresë të ngrohtë për lehtësimin e dhimbjes.

Mbajeni një kompresë të freskët, apo edhe një kub akulli kundër mishrave të fryrë, të gjakosur për të ndaluar menjëherë gjakderdhjen. Mbajeni akullin atje derisa gjakderdhja të ndalet, por nëse gjakderdhja do të vazhdojë edhe pas 10 minutash nga aplikimi i kompresës, konsideroni të telefononi një mjek.

Ju mund të përdorni një kompresë të ngrohtë më vonë për të lehtësuar dhimbjen. Por përdoreni atë vetëm pasi inflamacioni të jetë zhdukur.

 

3. Përdorni gargarë me kripë.

Shtoni 1 lugë kripë deti në një filxhan me ujë të vakët. Pini një gllënjkë dhe mbajeni për rreth 30 sekonda dhe pastaj nxirreni jashtë. Bëjeni këtë 4-5 herë. Dhe bëjeni dy herë në ditë, një herë në mëngjes dhe një herë para gjumit. Uji i kripës zvogëlon ënjtjen në mishrat e dhëmbëve dhe ndihmon në ndalimin e gjakderdhjes së tyre.

 

4. Provoni një shpëlarës goje.

Një shpëlarës goje është një pajisje që përdoret  për të pastruar mishrat e dhëmbëve.  Gjithashtu një shpëlarës goje përdoret si antibakterial. Pastrimi i mishrave të dhëmbëve zvogëlon shanset e infeksionit.

 

5. Përdorni një gargarë pa alkool

Përdorimi i larjes së gojës është një mënyrë e shkëlqyer për të eleminuar inflamacionin e mishrave të dhëmbëve që shkaktojnë gjakderdhje  dhe eliminojnë bakteret nga goja.

 

6. Përdorni bustina çaji.

Ngrohni ujin dhe fusni një bustinë çaji. Pas 2 minutash, hiqeni dhe lëreni të ftohet. Tani aplikoni bustinën e çajit në zonën e prekur të mishrave të dhëmbëve. Lëreni aty për 5 minuta. Çaji përmban acid tanik i cili mund të ndihmojë në lehtësimin e infeksioneve të mishrave.