MENU
klinika

Ja cilat janë

6 mënyra të shpejta për të shpëtuar nga kapsllëku

14.01.2020 - 13:56

 Në shumicën e rasteve kapsllëku ndodh sepse nuk hani mjaftueshëm fibra, ose jeni të dehidratuar.

Ne duam t’ju tregojmë për 6 mënyra të shpejta, me të cilat mund të shpëtoni nga ky problem.

  1. Pini çaj me limon dhe mjaltë

Bëni një çaj duke shtuar mjaltë dhe limon në ujë. Mjalti është një qetësues dhe gjithashtu ndihmon për të zvogëluar thartirën e çajit të shkaktuar nga limoni. Limoni vepron si një stimulues natyral për sistemin e tretjes dhe ndihmon në largimin e toksinave nga trupi.

 

  1. Pini shumë ujë

Burrat duhet të pinë të paktën 3.7 litra ujë dhe gratë 2.7 litra në ditë. Kjo për shkak se jashtëqitja e thatë dhe është shkaku më i zakonshëm i kapsllëkut dhe pirja e mjaftueshme e ujit do ta mbajë trupin të hidratuar siç duhet dhe do ta bëjë të lehtë nxjerrjen e jashtëqitjes. Uji dhe lëngjet e frutave janë më të mirat për të luftuar kapsllëkun. Lëngjet e dardhës dhe mollës janë gjithashtu laksativë të butë natyral.

Shmangni pije me kafeinë dhe sodë pasi ato janë diuretikë, dhe në vend që të hidratojnë trupin tuaj, ata në të vërtetë do të lëshojnë më shumë lëng nga trupi.

 

  1. Hani ushqim me fibra

Ushqimi me fibra vepron si një laksativ natyral. Ju duhet të përfshini të paktën 20-35 gram fibra në dietën tuaj ditore që të mos vuani nga ky problem. Burimet ushqimore që janë të pasura me fibra përfshijnë lakër të Brukselit, mollë, fiq, drithëra dhe fasule të zeza.

kolana e librave

Farërat si kungulli, susami, luledielli ose farat e lirit janë gjithashtu burime të mira të fibrave. Sidoqoftë, bëni kujdes: mos hani fara liri nëse vuani nga çrregullime të gjakderdhjes, probleme të zorrëve ose presion të lartë të gjakut.

 

  1. Hani kumbulla të thata.

Jo vetëm kumbullat janë të pasura me fibra, por ato gjithashtu përmbajnë sorbitol, një sheqer  që lehtëson kapsllëkun në mënyrë natyrale. 100 gram kumbulla kanë 14.7 gram sorbitol. Sidoqoftë, si shumë njerëz, nëse ndoshta nuk ju pëlqen shija e kumbullave, mund të pini një gotë nga lëngu i saj. Edhe pse lëngu përmban më pak fibra se frutat, ai ende duhet të veprojë.

 

  1. Konsumoni fara liri dhe kopër

Bimët si farat e lirit dhe kopër kanë një efekt laksativë dhe zbutin jashtëqitjen. Hani ato dhe pini shumë ujë nëse vuani nga kapsllëku.

 

  1. Përfshini kos në ushqimet tuaja, por qëndroni larg produkteve të tjera të qumështit.

Edhe pse këshillohet të qëndroni larg produkteve të qumështit nëse vuani nga kapsllëku, kosi është përjashtimi. Kosi përmban probiotikë si Bifidobacterium longum ose Bifidobacterium animalis të cilët studimet kanë treguar se ndihmojnë në daljen më të shpeshtë dhe më pak të dhimbshme të jashtëqitjes.