MENU
klinika

Zbulojini

7 ushqime të zakonshme që mund t’ju bëjnë keq

30.01.2020 - 12:21

Ushqimi i shëndetshëm është vetëm çështje ndërgjegjësimi. Për fat të keq, industria e ushqimit e ka bërë më të vështirë ndonjëherë të dimë në të vërtetë se çfarë është e shëndetshme dhe çfarë jo, duke vendosur reklama dhe etiketa mashtruese.

Sot ne kemi studiuar se cilat ushqime janë të këqija për shëndetin tuaj, megjithë pretendimet se ato janë të shëndetshme.

Lëngje frutash

Kjo përfshin lëng portokalli! Për dekada të tëra, industria ushqimore ka shitur lëngje frutash dhe smoothies si një alternative e shëndetshme e frutave. Jo vetëm që përmban të njëjtën sasi sheqernash , por gjithashtu mungon vitamina dhe përmban kalori që nuk do t’ju japin energji.

Në vend të kësaj: Hani fruta të rregullta. Nëse vërtet ju pëlqen lëngu, mund ta bëni në shtëpi, por mbani mend që ai përmban më shumë sheqerna se sa frutat.

Qumësht

Qumështi dhe produktet e qumështit nuk janë të domosdoshme për dietën tonë. Edhe pse qumështi përmban kalcium të absorbueshëm dhe vitaminë D, nëse pini shumë prej tij, me siguri po i tejkaloni kaloritë e nevojshme për një ditë.

Në vend të kësaj: Mendoni për dietën tuaj aktuale dhe vendosni për sasinë e qumështit që të konsumoni në përputhje me rrethanat. Ka burime të tjera të vitaminës D, proteinave dhe kalciumit që mund t’ju ndihmojnë.

Soda pa sheqer

Soda aktualisht nuk vlerësohet si e shëndetshme, dhe shumica e vëmendjes  është tek konsumimi i sheqerit. Kështu që industria reagoi ndaj kësaj dhe siguroi mundësi pa sheqer dhe kalori të ulët. Por flitet shumë pak rreth asaj se si përmbajtja e fosfatit në këtë sodë mund të dëmtojë ekuilibrin mineral në kockat tuaja kur dozat janë të larta.

Në vend të kësaj: Pini ujë! Një filxhan kafe ose një filxhan çaj pa sheqer është gjithashtu një alternative.

Salmon 

Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i yndyrnave të shëndetshme dhe omega-3. Fatkeqësisht, salmoni i kultivuar përmban gjithashtu një sasi të madhe pesticidesh që janë të dëmshme për shëndetin e njeriut. Edhe pse vende të ndryshme i janë përmbajtur kontrollit të ri të ushqimit dhe pesticideve, rritja e kërkesës ka bërë që përqendrimet e peshkut të fermave të rriten. Në përpjekjet e tyre për të luftuar pesticidet, fermerët e peshkut kanë rritur përdorimin e kimikateve.

Në vend të kësaj: Nëse nuk doni të ndaloni së ngrëni salmon, kontrolloni origjinën e tij. Salmon i egër nuk është domosdoshmërisht i shëndetshëm.

Ton peshku

Autoritetet Spanjolle kohët e fundit rekomanduan të mos konsumoni ton në çfarëdo forme për fëmijët nën 10 vjeç dhe gratë shtatzëna. Kjo është për shkak të niveleve të larta të merkurit që gjendet në ton, i cili është një metal toksik që mund të shkaktojë sëmundje nervore.

Në vend të kësaj: Kufizoni konsumin tuaj dhe kërkoni peshq që vijnë nga liqenet lokale.

Bukë

Buka është goxha e lartë në kalori dhe e ulët në vitamina. Buka e bardhë e prerë tashmë përmban deri në 3G sheqer për fetë, por buka tipike me grurë  përdor edhe më shumë sheqer për të maskuar hidhërimin e miellit të grurit.

Përkundrazi: Bukë në sasi të moderuar është një plotësues i mirë i dietës tuaj, por është më mirë nëse mund të blini bukë pa sheqerna të shtuar.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit është ndoshta një nga vajrat më të shëndetshëm që mund të konsumoni. Fatkeqësisht, kur njerëzit flasin për vajin e ullirit ata shpesh harrojnë se shumica e këtyre përfitimeve vijnë nga vaji i ullirit ekstra i virgjër . Shishet e etiketuara “Vaj ulliri i pastër” përmbajnë vaj të përpunuar që do të zgjasë më gjatë, por që është gjithashtu më i ulët në lëndë ushqyese dhe i mbushur me kimikate.

Në vend të kësaj: Kufizoni konsumin e vajit të ullirit në rreth 3 lugë në ditë dhe blini vetëm vaj ulliri ekstra i virgjër.

 

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Fakte shëndetësore" kontradiktore

5 Mitet e ushqimit të shëndetshëm

Mund të gjenden në treg dhe shumë lirë

10 ushqimet që luftojnë presionin e lartë të gjakut