MENU
klinika

Zbulojini

8 gjëra që shija e keqe në gojë po përpiqet t’ju tregojë

25.01.2020 - 14:59

Një shije e keqe në gojën tuaj mund të jetë simptoma e diçkaje të padëmshme ose diçka serioze. Pavarësisht nëse është një shije e hidhur, e thartë ose e ëmbël, arsyet që qëndrojnë pas tij mund të jenë të shumta.

Kjo është arsyeja pse është një ide e mirë të rishikoni ato që keni ngrënë gjatë ditëve të kaluara. Ne do t’ju udhëzojmë në disa nga shkaqet që mund të jenë përgjegjëse për shijen e keqe në gojën tuaj.

 

  1. Mund të keni një infeksion në gojë

Ky infeksion prek gojën, duke krijuar njolla të bardha në fyt dhe gjuhë. Infeksioni shkaktohet nga një bakterie e quajtur Candida Albicans që natyrisht banon në gojën tuaj dhe kontrollohet nga sistemi juaj imunitar. Sidoqoftë, nëse sistemi juaj imunitar dobësohet, kjo baktere mund të riprodhohet shpejt duke shkaktuar një infeksion. Përveç copave të bardha në fyt, një tjetër simptomë e kësaj është një shije e çuditshme në gojën tuaj.

 

  1. Mund të jeni shtatzënë

Përveç të vjellave dhe lodhje, një pjesë e madhe e grave shtatzëna ankohen për një shije të hidhur në gojën e tyre. Kjo ndodh për shkak të ndryshimeve hormonale që trupi juaj përjeton kur krijoni një jetë të re. Hormonet mund të ndikojnë në ndjenjën tuaj të nuhatjes dhe shijes. Por mos u shqetësoni, kjo zakonisht ikën në tremujorin e tretë.

 

  1. Ju mund të keni nevojë për më shumë zink

Nëse jeni duke ngrënë një dietë me zink të ulët, trupi juaj nuk po thith një sasi të duhur të zinkut, ose keni mungesë zinku, mund të keni një shije të çuditshme në gojën tuaj dhe shkencëtarët ende po përpiqen të kuptojnë pse. Pas këtij studimi, ata besojnë se është për shkak se zinku rrit nivelet e gustinës, një lloj proteine.

 

  1. Mund të jetë për shkak të gripit ose ftohje 

Nëse keni një shije të hidhur në gjuhën tuaj, të shoqëruar nga gripi ose ftohja, mos u shqetësoni, kjo është plotësisht normale. Të dy janë infeksione të zakonshme dhe, sipas shkencëtarëve, ata e bëjnë sistemin tuaj imunitar të gatshëm  t’i luftoni ato me prodhimin e proteinave. Ndërsa kjo po vazhdon, mund të lërë një shije të hidhur në gojën tuaj. Plus, nëse infeksioni është në hundë ose në fyt, mund të jeni duke përjetuar një shije të çuditshme për shkak të baktereve që shkaktojnë gripin.

 

  1. Mund të jetë diabeti

Nëse trupi juaj ka vështirësi në rregullimin e sheqerit në gjakun tuaj, mund të përjetoni një shije të çuditshme të ëmbël në gojën tuaj. Kërkimet tregojnë se kjo është arsyeja pse, nëse vuani nga diabeti, e përjetoni këtë. Një arsye tjetër është se nganjëherë diabeti mund të ul sasinë e zinkut që thithni, duke e bërë gojën tuaj të ndjehet sikur ka ngrënë diçka të hidhur.

 

  1. Nivelet e stresit tuaj mund të jenë shumë të larta

Ankthi mund të shkaktojë atë që njihet si xerostomia ose gojë e thatë që do të thotë saktësisht, efekti i thatësisë i shkaktuar nga sasia e ulët të pështymës në gojën tuaj. Pështyma luan një rol të rëndësishëm në shëndetin tonë që nga fillimi i tretjes deri në luftimin e baktereve të këqija në gojën tonë. Kështu që nëse nuk i prodhoni në sasitë e nevojshme, do të përjetoni një shije të çuditshme. Kur jeni nervoz, i shqetësuar ose jeni në ankth, prireni të prodhoni më pak pështymë që është shpjegimi për atë shije të çuditshme.

 

  1. Mund të jetë ilaçi që po merrni

Nëse jeni duke marrë një lloj ilaçi specifik, mund të keni provuar një shije të hidhur, të kripur në gojën tuaj. Sidoqoftë, siç shpjegojnë studimet, ky është një efekt anësor i shumë ilaçeve, të përshkruara ose të blera si antibiotikë, anti-inflamatorë dhe ato që përdoren për të trajtuar hipertensionin dhe alergjitë. Edhe disa multivitamina mund të kenë këtë efekt.